Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Институционалното боричкане бави реформите в държавата

Институционало изнудване – така президентът  Румен Радев нарече привикването в прокуратурата  на премиера  Кирил Петков. Според анализатори, такова институционално изнудване обаче се упражнява и от партиите, искащи смяната на главния прокурор  Иван Гешев.

Как изглежда този конфликт - коментира  доц. д-р Христо Паунов, преподавател по конституционно право в Юридическия факултет на ПУ “П. Хилендарски”

Динамична и заредена с напрежение тема.  Това "ритане по кокалчетата" донякъде е очаквано – свидетели сме как новите управляващи искат да прокарат  сериозни реформи, които ще засегнат  предишното статукво. Ставащото не е неочаквано.  За съжаление, това може да доведе до забавяне на други, много по-важни процеси в управлението на държавата. Покрай това, така се отклонява общественото внимание от щекотливите проблеми на момента.

С решението на КС, че след като правосъдният министър може да отправя номинация за поста на главния прокурор и председатели  на двете върховни съдилища, се приема, че също така има правото и да иска тяхното отстраняване при наличие на законови основания. 

Какви са опциите оттук нататък?

И това решение беше очаквано. Но се създаде излишно напрежение, след като пленума на ВСС директно отхвърли  това искане като недопустимо,  без дори да го разгледа. Това всъщност преля чашата, защото този орган трябваше да разгледа и обсъди искането, и след това да се произнесе - коментира Христо Паунов. 

Ситуацията обаче не трябва да се бърка прибързано - че след това решение на КС едва ли не правосъдният министър вече може директно да „уволни“ главния прокурор. 

В едно бъдещо подобно искане вече ще трябва да се изтъкнат всички законови основания за освобождаването на главния обвинител, подплатени с безспорни  факти и тогава вече пленума на ВСС ще бъде длъжен да ги разгледа по същество.  

Надеждите за цялостна съдебна реформа са тя да не се ограничи само до отстраняването на главния прокурор.  

А да се прецени внимателно, колко от тази реформа може да се извърши с промени на текущото законодателство и каква част от нея може да се постигне чрез промени в Конституцията.

Обществото настоятелно  очаква  отговори на много въпроси, изникнали  в публичното пространство от много години - подчерта експертът по конституционно право. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52