Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив е четвъртата най-добра дестинация в Европа

| обновено на 11.02.22 в 16:48


Пловдив зае четвърто място в гласуването за най-добра европейска дестинация в класацията на  туристическият сайт European Best Destinations. На първа позиция е словенската столица Любляна, на втора-испанският курорт Марбея, на трета- Амиен във Франция.

В гласуването са получени близо 500 000 вота от 182 страни.

Пловдивският кмет Здравко Димитров заяви, че това е голям успех за града и е доказателство, че той се развива и върви в правилната посока.

Тази неделя, списанието Forbes USA ще обяви пред  повече от 90 милиона пътешественици с висока платежспособност новината, че Пловдив е класиран на Първо място като най-добра културна дестинация в Европа. Заедно с това ще бъде разпространена и оповестената преди дни класация, в която градът попада сред 5-те най- добри европейски дестинации, поради което му се дава право да носи и титлата "Най- добра европейска дестинация през 2022-ра година“. На първо място е класирана Любляна, а Пловдив изпреварва градове като Рим и Истанбул. Водещият едноименен уебсайт за туризъм в Европа, класира Пловдив на първото място в разделите „Най-добра културна дестинация в Европа 2022“, „Най-романтични дестинации в Европа“ , както и в категорията „Най-добри винени дестинации в Европа“.

Ресорният заместник-кмет Пламен Панов подчерта, че това на практика връща Пловдив на картата на Европа.

Днес в община Пловдив е получена официалната информация за спечеленото от града ни престижно четвърто място. В него Максимилиен Лежен, Главен изпълнителен директор на  сайта отбелязва, че само градовете класирани на първите пет места могат да използват титлата „Най-добра европейска дестинация 2022“ във всички свои комуникации, медийни изяви, уебсайт, реклама. Те също така могат да споделят тази титла и официално лого със своите партньори, местни хотели, ресторанти и магазини.

По пътя към 10-те топ дестинации, конкуренцията никога не е била толкова ожесточена, пише Лежен и допълва, че  Истанбул е получил държавна подкрепа от страна на Турския национален борд по туризъм, но дори и при такава огромна поддръжка, през тази година Пловдив е по-добре класиран от Истанбул и може да носи титлата Най- добра европейска дестинация за тази година. Това е градът, в който хилядолетната история, култура и наследство са в хармония. Древен и вечен, артистичен и модерен, космополитен и романтичен, този град е толкова завладяващ и пълен с живот", пише в сайта на конкурса.

В звуковите файлове можете да чуете интервютата с Пламен Панов и Здравко Димитров.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Йохан Щраус Виртуозен Оркестра" свири в Пловдив

Световноизвестният оркестър “ Йохан Щраус Виртуозен Оркестра ”, вдъхновен от музикалното наследство на Йохан Щраус- син, гостува на българската публика с поредица от изключителни концерти.  Тази година, освен в България, " Йохан Щраус Оркестра" ги очакват пълни зали в Гърция, Кипър, Япония и Китай.   Организаторите посвещават турнето на..

публикувано на 05.08.25 в 08:45

Великите европейци - Франсис Бейкън

Знаете ли къде се намира прочутият остров Бенсалем? Който каже „никъде”, е прав. Още по-прав е обаче онзи, който каже, че се намира в „Новата Атлантида”, книга на сър Франсис Бейкън. Според нея остров Бенсалем е зареян някъде из необятния Тихи океан, западно от перуанския бряг, а на него живее най-разумното и добродетелно човешко общество в сравнение с..

публикувано на 04.08.25 в 12:15

Костадин Петров с приза "Дафо Трендафилов" на събора в Гела

22-рото издание на Гайдарското надсвирване и родов събор в родопското село Гела завърши с триумф за Костадин Петров , който спечели най-престижното отличие в тазгодишната надпревара – приза „Дафо Трендафилов“ . Тази награда се връчва за първи път в историята на събора. В силно оспорвана и емоционална битка на сцената, Петров надсвири достойния си..

публикувано на 03.08.25 в 14:50

Концерт на Любо Киров на Античния театър в Пловдив

Един от любимците на българската публика – певецът Любо Киров, ще има голям концерт на Античния театър в Пловдив тази вечер. Той е част от турнето му, с което отбелязва 25 години на сцената.  Мащабното събитие събира на едно място любимия артист на хиляди, емблематичните му песни и публиката, която през годините е превърнала музиката му в част..

обновено на 03.08.25 в 08:23

Велинград и група "Хоризонт" подкрепят българската музика

Велинград е част от кампанията "Изпей "Обичам те" на български" с група "Хоризонт" и приятели, съобщиха от общинската администрация.  Рок концертът в подкрепа на българската музика ще бъде тази вечер от 20:00 часа на пл. "Николай Гяуров"  в курортния град. Специално участие ще имат Христо Ламбрев от "Сигнал" и вокална група "Караоке" от Велинград...

публикувано на 03.08.25 в 08:22