Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добрият пример да се потърси в малките общности

Александър Христов
Снимка: Ани Петрова


Защо ваксинационната кампания не успява у нас, въпреки желанието на  новите управляващи да се повиши броя на ваксинираните българи, дори и чрез стимули - това е един от акцентите в разговора с доц. Александър Христов от Центъра за анализи и кризисни комуникации. За програма "Ден след ден" той коментира някои от причините.

"Тези, които са лидери, би трябвало да дават добър пример, за да може хората да бъдат насърчени да се ваксинират. Предполагам, че тази първоначална заявка към момента няма как да се разгърне, защото новото правителство попада в една ситуация, в която има много проблеми за разрешаване на куп. Продължаваме да разчитаме, че проблема с ваксинацията ще бъде взет на сериозно. За съжаление тук има един фактор, който също се намесва, а именно - намаляващата заболеваемост  и отстъпващият омикрон, което винаги влияе върху разхлабване на желанието на хората да се ваксинират", смята Христов.

Според него лидерският пример е важен, но сега най-добрият начин е да се потърси влияние в тези така наречени малки общности - таксиджията, фризьорът в квартала, религиозният лидер. Тези, които имат влияние върху хората около себе си, с които общуват всеки ден и са такъв тип лидери на мнения .

"Проблемът с големите лидери, от типа министър-председател, особено на този,  е,  че целевата група на хората, която го харесва, най-вероятно вече се е ваксинирала. Така, че едва ли той би могъл да убеди голяма част от хората, неговият пример едва ли би могъл да убеди голяма част от хора да го направят. Но като знак, като  символ, че  това едва ли не започва да бъде държавна политика или приоритет, това  е изключително важно. Това, най-малкото по някакъв начин, накланя везните в една или друга посока и дава сигнал към яростните антиваксъри, че всъщност ще има определено от държавната политика мнение", допълни експертът.

 75-те лева за пенсионерите, които са имунизирани, едва ли могат да обърнат мнението на тези, които са тотално убедени против ваксините, смята още експертът.

Според него у нас  антиваксърската вълна, не може да се използва по начина, по който това се случва в чужбина.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24