Сблъсъкът Русия - Украйна е резултат от ново преразпределение на силите и преминаването от еднополюсен към многополюсен модел в света. Едно от измеренията на това преразпределение е кризата в Украйна, смята бившият началник на Отбраната ген. Константин Попов.
Според него дори и да има дипломатическо решение на конфликта, то ще има временен характер. "Добър е сигналът, че част от руските войски се оттеглят от границата с Украйна, подчерта генералът като припомни и условието, че силите ще бъдат върнати, ако конфликтът отново се разрасне.
Неговата позиция е, че липсата на доверие между Русия, САЩ и НАТО е причината да се стигне дотук. "Това доверие беше подкопано и това е причината да виждаме прекомерни искания на Русия" коментира ген. Попов.
Според него свикването на КСНС от президента Радев по темата е закъсняло. "Призовавах отдавна за свикването на съвета, който да разгледа от една страна ситуацията и българската готовност за реакция на кризата в Украйна и от друга страна - готовността ни за решаването на бъдещи кризи по отношение на въоръжените сили и сигурността ни като цяло", подчерта той.
Бившият началник на Отбраната смята, че разнобоят между институциите в началото на конфликта е бил видим като са положени усилия за намиране на компромис. "За съжаление, когато се правят прекалено много компромиси се получава разноговорене, а в такива моменти трябва да се появи сила и воля на характера", добави Константин Попов. Тезата му е, че КСНС трябва да заседава, но да е ясно, че общите позиции, които се изготвят, нямат задължителен характер.
Ключово е да се работи за модернизацията на българската армия и да се продължават добрите политики и добрите резултати, твърди още генералът, като обясни, че плановете за сигурността обхващат не само армията, а много други сектори.
България трябва да отстоява правото, че не трябва да има малки и големи държави, че всяка държава има право да се самоопредели, че срещу всяка агресия трябва да се реагира и да се следва максимата, че ако искаш мир, трябва да готвиш за война, смята той.
Според него ЕС е далеч от създаването на свои въоръжени сили.
Пожарникари от районната служба в Асеновград и колегите им от участъка в Лъки спасиха семейство, бедстващо в снежни преспи в Родопите преди седмица. От пловдивската пожарна уточниха, че на 6 декември следобед е получен сигнал на тел. 112, че автомобилът на семейство Александрови е затънал в снега на пътя между с. Манастир и връх..
България и Румъния ще станат пълноправни членки на Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Решението беше взето официално на заседанието на Съвета на Европейския съюз днес. Това е един голям ден за България, в който най- после станахме пълноценна част от голямото европейско семейство, свързано със свободното преминаване през вътрешните граници..
Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ е бенефициент на мащабен проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост. Проектът е по компонент „Иновативна България“, инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“, процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна..
Може ли да се пребори хроничната болка? Отговор на този въпрос дава приложеното иновативното лечение за намаляване и премахване на хронична болка чрез замразяване на сетивни нерви в МБАЛ „Света Каридад“ в Пловдив. То беше извършено от екипите на д-р Никола Миленкович в отделението по анестезиология и интензивно лечение, който разказа в програма..
Ако парламентът гласува връщане на ставката на ДДС от 20% върху дейността на ресторантьорите, ще започнем поетапни стачни действия. Това заяви пред Радио Пловдив заместник-председателят на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация и председател на пловдивското сдружение "Тракия" Еньо Енев . Той посочи, че всичките 36..