„Ние сме във война и тази война се води поне от 2014-та. Сега е някакъв нов етап и нова вълна на огромни притеснения на обикновените хора". Това разказа в следобедното предаване на Радио Пловдив "Ден след ден" Лана Петкова, украинка, която повече от 25 години живее в Пловдив, преподавател по йога и докторант на Философско-историческия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“.
Под тепетата я води една любов, но днес споделя за кризата НАТО-Русия заради Украйна, че хората там се страхуват. "Приятели, които имат възможност да заминат извън страната, го правят. Моите близки ще останат. Това е нашият живот, това е нашата страната, това е наша териртория. Не знам докъде може да се бяга и доколко може да се бяга“ - добавя.
Нейната майка и сестра ѝ със своите деца живеят в родния ѝ Харков, който, обяснява, е на 40 км от границата с Русия със струпани по границите войници. Затова се надява: "Всичко това да е само блъфиране на едно високо ниво сред политиците“.
И сега хората от двете страни на границата живеят заедно. „Ние не сме се деляли така никога, между обиковените хора няма омраза. Омразата идва на малко по-високо ниво, политическо, и когато се минава между представители на различни страни“ - посочва Лана.
Освен че е територия с огромен ресурс, Украйна винаги е била буфер между Изтока и Запада, смята тя. И от позицията ѝ на човек, който няма как да влияе на ситуацията, обобщава: "Би било добре да се разберат помежду си. А Украйна да остане една неутрална територия, която служи за буфер между интересите на Русия и Запада в случая".
Цялото интервю с Лана Петкова може да чуете в звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..