Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Докторант в БАН получава 550 лв. заплата


Какво мислят младите изследователи за възможностите за „правене на наука“ в България? 

Анализи  са правени много, но кратки, предвид  финансовото изражение на труда им.  Преди дни от БАН възроптаха срещу орязяния бюджет, според който се оказва, че възнаграждението на асистент в университет и по-голямо дори от това на професор в Академията на науките.

Какви са перспективите  пред младите учени у нас? 

За предстоящата инициатива „Гласът на младите изследователи в Пловдив“ говори председателят на Асоциацията на младите учени Вадим Рошманов един от организаторите на този форум, насрочен за 20 февруари.

Колко пари получава един млад учен в БАН? 

Тази болезнена тема стана  доста популярна в общественото пространство. е болезнено известна, смята Вадим Рошманов.  Един докторант например, независимо от коя структура на научно – изследователската дейност, получава 550 лв. заплата.  Има много явен проблем със заплатите!

Не е ли безпредметно тогава да говорим за „млади учени“  в България?

В страната по данни на БАН има около 2800 докторанти и вероятно още толкова в структурите на университетите, така че, не можем да зачернкнем тази немалка общност. Затова и се организира този форум в Пловдив. Една от целите е създаване на своебразна „мрежа“  от такива млади изследователи - казва В. Рошманов.  А Пловдив е избран за домакин,  защото е стратегически център  на държавата.

Проектът въвежда възрастова граница от 15 – 29 години за участниците, тъй като този диапазон дава най-голям потенциал за тези млади таланти, надежди за науката. Разпратени са покани и до други университети.

Това е първо такова начинание – да се срещнем на терен с младите изследователи, за да придобием представа за реалната ситуация  самата система. Сигурно ще се сблъскаме със суровата действителност, но пък ще получим доста по-качествена и обогатена информация.

Първата най-остра тема е именно за ниските заплати в научната общност и затова искаме да я представим пред обществеността.

Очакваме от срещата на работни групи да  се родят добри идеи - прогнозира председателят на Асоциацията на младите учени в България. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10