Анализи са правени много, но кратки, предвид финансовото изражение на труда им. Преди дни от БАН възроптаха срещу орязяния бюджет, според който се оказва, че възнаграждението на асистент в университет и по-голямо дори от това на професор в Академията на науките.
Какви са перспективите пред младите учени у нас?
За предстоящата инициатива „Гласът на младите изследователи в Пловдив“ говори председателят на Асоциацията на младите учени Вадим Рошманов – един от организаторите на този форум, насрочен за 20 февруари.
Колко пари получава един млад учен в БАН?
Тази болезнена тема стана доста популярна в общественото пространство. е болезнено известна, смята Вадим Рошманов. Един докторант например, независимо от коя структура на научно – изследователската дейност, получава 550 лв. заплата. Има много явен проблем със заплатите!
Не е ли безпредметно тогава да говорим за „млади учени“ в България?
В страната по данни на БАН има около 2800 докторанти и вероятно още толкова в структурите на университетите, така че, не можем да зачернкнем тази немалка общност. Затова и се организира този форум в Пловдив. Една от целите е създаване на своебразна „мрежа“ от такива млади изследователи - казва В. Рошманов. А Пловдив е избран за домакин, защото е стратегически център на държавата.
Проектът въвежда възрастова граница от 15 – 29 години за участниците, тъй като този диапазон дава най-голям потенциал за тези млади таланти, надежди за науката. Разпратени са покани и до други университети.
Това е първо такова начинание – да се срещнем на терен с младите изследователи, за да придобием представа за реалната ситуация самата система. Сигурно ще се сблъскаме със суровата действителност, но пък ще получим доста по-качествена и обогатена информация.
Първата най-остра тема е именно за ниските заплати в научната общност и затова искаме да я представим пред обществеността.
Очакваме от срещата на работни групи да се родят добри идеи - прогнозира председателят на Асоциацията на младите учени в България.
Евтим Костадинов е дългогодишен председател на Комисията по досиетата, чийто състав бе сменен вчера с решение на Народното събрание. Новият председател е настоящият директор на ДАНС – Пламен Тончев. Според Костадинов е много важно новите членове на комисията да изпълняват закона, както са правили той и колегите му. „Ако Тончев успее да се..
Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията обявиха, че започват съвместни проверки, за да се предотврати спекулативно поскъпване на цените на стоки и услуги при приемането на общата европейска валута. Реакцията на двете институции идва след критиките, че недостатъчната обществена подкрепа за еврото е основно..
Смолянският квартал "Устово" е наситен с конфликтни и опасни места по улиците за пешеходци и шофьори. За това предупредиха местните власти хората от инициативен комитет на жители от квартала. Това стана на среща с представители на държавни и общински институции в дискусия за наложителни спешни транспортни мерки. Усложнената пътна..
Пейо, който в рамките на 14 дни, направи два опита да сложи край на живота си - не иска да се самоубие. Това е човек, който има проблем и търси помощ, начин да бъде решен. Затова и опитите му са публични. Това коментира психологът Стоичко Миличин след вчерашния втори опит Пейо да скочи този път от скалите на Бунарджика. Според него..
В последния четвъртък на май обобщаваме политическите акценти, от сезирането на КС от президента до инсценираните процеси в ДПС, и последващо ли е заличаването на автентичната партия на Доган. Събеседник по темата "Точно днес" е политологът Георги Киряков . Политологът отбеляза в началото на разговора, че процесите вървят към учредяването на нова..