Музиката може да възпитава и обогатява децата и какъв по-лесен начин да стигнеш до сърцето на едно дете, ако не чрез любовта, включително към родината и най-светите й образи?
Децата тачат Левски и се прекланят неговото дело от съвсем малки, с вълнение и трепет чакат да научат стихче, да изпеят песен за Апостола, да нарисуват картина.
Това каза в интервю за Радио Пловдив Анита Илиева, учител в Карлово, музикант и автор на песни за Левски, както и художествен ръководител на музикалната школа "Карловойс".
Разговаряме с нея в деня, в който цяла България свежда глава в знак на почит към живота и делото на Апостола на свободата.
"След песента за Апостола, която направихме през 2018 година, като че ли се отприщи вълна, която още по-силно ни мотивира да правим песни за България и за големите й имена. Левски е ярък символ, модел и пример за подражание, свята икона и това особено силно се усеща в родния му град Карлово. Децата неизбежно усещат и попиват този силен дух", споделя музикантката.
Анита Илиева е автор на няколко песни за Левски.
"Първата песен, която написах за Апостола, стана химн на СУ "Васил Левски" в Карлово, по стихове на ученичка. Това бе ключът, който отключи в мене поривът да претворя в музиката, в словата моята емоция", разказва тя.
Песента влезе в учебниците по музика за 4-ти клас, а сега предстои да влезе в специални издания на издателство "Просвета" за работа в детските градини.
"Това за мене е невероятно удовлетворение и гордост, защото "Песента за Апостола" ще достигне до всяко дете в цялата страна. Виждам и чувам, че се пее от децата с голямо удоволствие", споделя Анита Илиева.
Тя е автор и на песента "Кажи ми, горо", която преди 2 години е записана от "Карловойс" и също се превърна в една от най-запеваемите песни за Левски.
Цялото интервю с Анита Илиева е в прикачения файл.
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..
Важен юбилей ще бележи и вдъхновява голяма част от инициативите, които Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив планира през настоящата 2025 година. Уникалното за страната, а и за Балканите, учебно заведение чества 50 години от основаването си, а едно от първите събития, посветени на юбилея е мащабна изложба на бивши..
стара ферма… един на друг подпрени хамбарът и черешата Мая Любенова Конкурсът е отворен за всички, от първи януари до 28 февруари 2025 година, като всеки поет може да участва с не повече от 2 хайку, на свободна тема. Изпратените хайку творби трябва да бъдат написани лично от автора, непубликувани (онлайн или в..
Режисьорите Стоян Радев и Александър Морфов ще поставят своите премиерни спектакли за новия театрален сезон на пловдивска сцена. Това разкри директорът на Драматичен театър в Пловдив Сюзанна Арутюнян на старта на сезон 2025. Представлението на Александър Морфов е ще бъде черешката на тортата и затова е оставено за края на сезона...