Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако Радев "разклати" кабинета, това ще е пасив и за него


Мерки от правителството за решаване на енергийната, земеделската и икономическата криза поиска президентът вчера, а днес към тях добави и защита на хлебопроизводителите. 

Според политолога Даниел Смилов има напрежение между Дондуков 2 и Дондуков 1, което се натрупва от по- рано,  но на този етап той изключва хипотезата за институционална война.  Освен това, смята той, и двете институции в момента имат общи интереси, за да отлагат подобен конфликт за в бъдеще, дори в дългосрочен план. 

"Ако в момента президентът предизвика правителствена криза или разклати коалицията, това ще бъде пасив и за него. Не става дума, че това е негов кабинет, но неуспех за правителството ще бъде неуспех и за него. Така че, за сериозен конфликт не може да се говори", коментира той. 

По думите му, по- възможен е вторият сценарий – за конфликт в сектор "Енергетика", свързан с кадровите назначения и близките позиции на Радев и БСП за проекта "Белене". "И другото, което все пак се вижда е, че президентът иска да има влияние върху дневния ред на правителството, като се опитва всеки ден да дава задачи на министрите. В нашия конституционен модел това не влиза в правомощието на държавния глава. Би било добре от президентската институция да осмислят какво целят, защото в България няма полупрезидентски режим", подчерта Смилов. Той е категоричен, че при високата енергийна зависимост на страната ни от Русия не трябва да се допуска проектът "Белене".

"Може би трябва да се изчакат 100-те дни на правителството, но до момента е видимо, че се справят. Мораториумът върху цените на енергията за бита не е перфектната мярка, но дава глътка въздух на гражданите. Предстои да видим какво ще е решението след това. За бизнеса бяха въведени определени мерки и компенсации. Но дори и да е спорно дали те са достатъчни, не бива да се говори, че се правят само анализи. Това беше некоректно изказване от страна на президента", каза Даниел Смилов.

За него Бюджет-22 променя водената до момента политика към по- експанзивна фискален подход. Разходите на държавния бюджет ще бъдат увеличени значително, което би могло да стане стимул за по- интензивен растеж. Ако тази стратегия се окаже успешна, може да се каже, че кабинетът е направил сериозна промяна в базовата политика на държавата, обобщи политологът. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28