Мерки от правителството за решаване на енергийната, земеделската и икономическата криза поиска президентът вчера, а днес към тях добави и защита на хлебопроизводителите.
Според политолога Даниел Смилов има напрежение между Дондуков 2 и Дондуков 1, което се натрупва от по- рано, но на този етап той изключва хипотезата за институционална война. Освен това, смята той, и двете институции в момента имат общи интереси, за да отлагат подобен конфликт за в бъдеще, дори в дългосрочен план.
"Ако в момента президентът предизвика правителствена криза или разклати коалицията, това ще бъде пасив и за него. Не става дума, че това е негов кабинет, но неуспех за правителството ще бъде неуспех и за него. Така че, за сериозен конфликт не може да се говори", коментира той.
По думите му, по- възможен е вторият сценарий – за конфликт в сектор "Енергетика", свързан с кадровите назначения и близките позиции на Радев и БСП за проекта "Белене". "И другото, което все пак се вижда е, че президентът иска да има влияние върху дневния ред на правителството, като се опитва всеки ден да дава задачи на министрите. В нашия конституционен модел това не влиза в правомощието на държавния глава. Би било добре от президентската институция да осмислят какво целят, защото в България няма полупрезидентски режим", подчерта Смилов. Той е категоричен, че при високата енергийна зависимост на страната ни от Русия не трябва да се допуска проектът "Белене".
"Може би трябва да се изчакат 100-те дни на правителството, но до момента е видимо, че се справят. Мораториумът върху цените на енергията за бита не е перфектната мярка, но дава глътка въздух на гражданите. Предстои да видим какво ще е решението след това. За бизнеса бяха въведени определени мерки и компенсации. Но дори и да е спорно дали те са достатъчни, не бива да се говори, че се правят само анализи. Това беше некоректно изказване от страна на президента", каза Даниел Смилов.
За него Бюджет-22 променя водената до момента политика към по- експанзивна фискален подход. Разходите на държавния бюджет ще бъдат увеличени значително, което би могло да стане стимул за по- интензивен растеж. Ако тази стратегия се окаже успешна, може да се каже, че кабинетът е направил сериозна промяна в базовата политика на държавата, обобщи политологът.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..