Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеите са в колапс, няма да могат да опазват наследството

Снимка: Божидар Любенов

Националната федерация “Култура“ към КТ „Подкрепа“ призова всички музеи и галерии към ефективни протестни действия и да останат затворени за ден. От синдиката уточниха причината: заради обидните, унизителни и необмислени параметри на средствата, предвидени за развитие на нашите институти в подготвяния за тази година Закон за държавния бюджет

Не можем да се успокоим, защото между обещание и реализирано обещание има голяма разлика, каза в интервю за Радио Пловдив  председателят на Сдружение „Български музеи“ Борис Хаджийски  и директор на Регионалния исторически музей в Пазарджик, коментирайки отпуснатите миналата седмица средства за музеи и галерии. 

Във вторник Любомир Каримански от ИТН и група народни представители от управляващата коалиция предложиха  допълнителни 12 милиона  за увеличение на основния стандарт на национални и регионални музеи и галерии. В петък,  обаче бюджетната комисия реши, че тези 12 милиона лева няма да влязат в музеите, а  ще бъдат прехвърлени към Министерството на културата и ще се отпускат за проекти на музеи и галерии, каза Хаджийски като определи въпросната сума като "висящи пари". 

Ако остане планираното 5-процентно увеличение, то няма да стигне за абсолютно нищо и музеите няма да могат да изпълняват функциите си по опазване на културно-историческото наследство, коментира още Хаджийски. 

Задължени сме да вдигнем заплатите на техническия състав с 9,2 процента,  те ще оберат част от тези пари, а за специалстите нямада останата средства, каза още Хаджийски. Той даде пример и с музея в Кюстендил, където трябва да бъдат изплатени 28 хиляди лева само за обезщетения за пенсионери.  Освен това има мнного други разходи - за природен газ, ел. енергия, стоки, услуги, подръжка на сгради.

Като директор на музей и председател на сдружение "Български музеи"  Хаджийски заяви, че подкрепя абсолютно всички законови действия , които ще доведат до положителни промени. 

Цялото интервю можете да чуете в приказения звуков файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45