Перспективата за нови предсрочни избори в този момент се отхвърля категорично от българите. „Продължаваме промяната“ запазва преднината, „ножицата“ с ГЕРБ от над 5 пункта укрепва в този месец - това са част от данните от редовното месечно независимо изследване на „Галъп интернешънъл болкан“ по метода “лице в лице”, представително за пълнолетното население на страната. За програма "Точно днес" електоралните нагласи коментира социолога Първан Симеонов -изпълнителен директор на агенцията. Т
„Продължаваме промяната“ се ползва с декларативната електорална подкрепа на 19,6% от пълнолетните българи, на втората позиция са ГЕРБ – с 14,2%. Данните са на база всички имащи право на глас у нас в открит въпрос. 7,9% посочват ДПС, 6,1% – ИТН. БСП е с 5,5%, ДБ – с 3,4%, „Възраждане“ – с 2,5%, ВМРО – с 1,1% и „Изправи се.БГ“ – с 1% от всички имащи право на глас. Най-голямото натрупване, по традиция, е при онези, които заявяват, че няма да гласуват или не биха подкрепили никого – общо 35,2%.
Като че ли в последните месеци има известна ерозия на подкрепата при ИТН, както и известна загуба на авторитет при БСП и ДБ – като резултат и от изборния резултат през ноември. ДПС пък се колебае в традиционните си нива. Всички тези формации са в състезанието за следващ парламент, ако изборите бяха сега, като ДБ и „Възраждане“ остават по-близо до потенциалната бариера. Разбира се, конкретната изборна бариера се изчислява на база гласуващи, а тук са представени данни сред всички имащи право на глас. Под тази бариера сега успяват да се отличат единствено ВМРО и формацията на Мая Манолова.
Перспективата за нови предсрочни избори обаче се отхвърля категорично. 55,6% от запитаните са против нови избори, 17,5% приемат подобна перспектива. Останалите се затрудняват да формират мнение. Това означава и умора от отминалата година на избори, и липса на жизнена политическа алтернатива в масовите очи.
От изследването става ясно, че 66% у нас са срещу зеления сертификат, а в негова подкрепа се обявяват 23,6%, докато останалите се колебаят. Това означава, че анонсът на правителството за срочно отпадане на сертификата e в съзвучие с обществените настроения и е дошъл навреме.
Директорът на „Галъп интернешънъл болкан“ Първан Симеонов подчерта, че това, дали ще издържи правителството на натиска, е политологичен въпрос.
"На база на логиката, то има шанс да издържи първите критични месеци и дори да отправи и по-надалеч поглед. Това е трудно съставена власт - компромисна, коалиционна след три неуспешни опита, дошла след ковидните времена. Има и едни критични дни, в които или оцеляваш, или не. Но ако тогава оцелееш, може да оцелееш и по-дълго“.
По думите му, Правителството е в състояние да преодолее критичните дни по няколко причини. Първата е, че няма ясна жизнена алтернатива, а заявяването на такава от страна на ГЕРБ, напомня често за опция, която те вече са отхвърлили. Второ – бюджетът, наречен според БСП „социален“ или инвестиционен. А третата причина е парадоксално външнополитическа.
„Правителството се ползва с комфорта на западния свят, който едва ли точно сега би позволил разклащане тук, когато източният фланг на НАТО и източната част на ЕС са заплашени от разклащане“.
Симеонов обаче уточни, че има и четвърта причина за жизнеността на Правителството. „Това е тяхната енергичност и огромният рекламен потенциал, умеят успешно да разказват пиар истории. Те са млади политици и се държат завидно енергично“.
Що се отнася до ГЕРБ, в трудно време винаги е по-лесно да си опозиция и друг да върши трудната работа. „А ти, след като си похарчил нерви, пари и то три пъти през последната година, можеш безнаказано да клатиш управлението и да развиваш популистка риторика".
Интервю - звуковия файл:
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..