Перспективата за нови предсрочни избори в този момент се отхвърля категорично от българите. „Продължаваме промяната“ запазва преднината, „ножицата“ с ГЕРБ от над 5 пункта укрепва в този месец - това са част от данните от редовното месечно независимо изследване на „Галъп интернешънъл болкан“ по метода “лице в лице”, представително за пълнолетното население на страната. За програма "Точно днес" електоралните нагласи коментира социолога Първан Симеонов -изпълнителен директор на агенцията. Т
„Продължаваме промяната“ се ползва с декларативната електорална подкрепа на 19,6% от пълнолетните българи, на втората позиция са ГЕРБ – с 14,2%. Данните са на база всички имащи право на глас у нас в открит въпрос. 7,9% посочват ДПС, 6,1% – ИТН. БСП е с 5,5%, ДБ – с 3,4%, „Възраждане“ – с 2,5%, ВМРО – с 1,1% и „Изправи се.БГ“ – с 1% от всички имащи право на глас. Най-голямото натрупване, по традиция, е при онези, които заявяват, че няма да гласуват или не биха подкрепили никого – общо 35,2%.
Като че ли в последните месеци има известна ерозия на подкрепата при ИТН, както и известна загуба на авторитет при БСП и ДБ – като резултат и от изборния резултат през ноември. ДПС пък се колебае в традиционните си нива. Всички тези формации са в състезанието за следващ парламент, ако изборите бяха сега, като ДБ и „Възраждане“ остават по-близо до потенциалната бариера. Разбира се, конкретната изборна бариера се изчислява на база гласуващи, а тук са представени данни сред всички имащи право на глас. Под тази бариера сега успяват да се отличат единствено ВМРО и формацията на Мая Манолова.
Перспективата за нови предсрочни избори обаче се отхвърля категорично. 55,6% от запитаните са против нови избори, 17,5% приемат подобна перспектива. Останалите се затрудняват да формират мнение. Това означава и умора от отминалата година на избори, и липса на жизнена политическа алтернатива в масовите очи.
От изследването става ясно, че 66% у нас са срещу зеления сертификат, а в негова подкрепа се обявяват 23,6%, докато останалите се колебаят. Това означава, че анонсът на правителството за срочно отпадане на сертификата e в съзвучие с обществените настроения и е дошъл навреме.
Директорът на „Галъп интернешънъл болкан“ Първан Симеонов подчерта, че това, дали ще издържи правителството на натиска, е политологичен въпрос.
"На база на логиката, то има шанс да издържи първите критични месеци и дори да отправи и по-надалеч поглед. Това е трудно съставена власт - компромисна, коалиционна след три неуспешни опита, дошла след ковидните времена. Има и едни критични дни, в които или оцеляваш, или не. Но ако тогава оцелееш, може да оцелееш и по-дълго“.
По думите му, Правителството е в състояние да преодолее критичните дни по няколко причини. Първата е, че няма ясна жизнена алтернатива, а заявяването на такава от страна на ГЕРБ, напомня често за опция, която те вече са отхвърлили. Второ – бюджетът, наречен според БСП „социален“ или инвестиционен. А третата причина е парадоксално външнополитическа.
„Правителството се ползва с комфорта на западния свят, който едва ли точно сега би позволил разклащане тук, когато източният фланг на НАТО и източната част на ЕС са заплашени от разклащане“.
Симеонов обаче уточни, че има и четвърта причина за жизнеността на Правителството. „Това е тяхната енергичност и огромният рекламен потенциал, умеят успешно да разказват пиар истории. Те са млади политици и се държат завидно енергично“.
Що се отнася до ГЕРБ, в трудно време винаги е по-лесно да си опозиция и друг да върши трудната работа. „А ти, след като си похарчил нерви, пари и то три пъти през последната година, можеш безнаказано да клатиш управлението и да развиваш популистка риторика".
Интервю - звуковия файл:
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..