Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако нещо работи, нека не го спъваме


С приемането на бюджета на Държавното обществено осигуряване максималният осиурителен праг бе увеличен  с 400 лв. до 3400 от 1 април. Това стана въпреки възраженията на бизнес организации, основно в сферата на информационните технологии. Днес те разпространиха своя позиция, в която посочват, че това решение не е обсъждано предварително с тях, а диалогът е стартирал постфактум. 

Доброслав Димитров, който е председател на Управителния съвет на Българската асоциация на софтуернте компании/ БАСКОМ/, коментира, че на първата среща  в края на миналата година с представители на управляващата коалиция, от бранша са представили становището си, че такова увеличение не може да се случи без разговори с най-засегнатите индустрии и не може да стане "от днес за утре", тъй като такъв разход трябва да бъде планиран.

"Тази наша позиция бе приета и ние останахме с впечатлението, че ще има такива разговори. След което през януари бюджетът беше внесен с предложено вече увеличение ( на максималния осигурителен доход), без да е имало такива разговори. Слев това вече бяха проведени две срещи с Асен Василев, Даниел Лорер и премиера Петков. На тези срещи постфактум вече обсъждахме това, което вече се бе случило", каза Доброслав Димитров.

На въпрос какво би отговорил на хора, които смятат това увеличение за справедливо, Доброслав Димитров отговори:

"Съвсем умишлено бяха смесени темите осигуровки с данъци. Плащайки осигуровки, всеки един от нас очаква съответната услуга от държавата от другата страна, която също има таван. В случая ние плащаме  3 пъти повече за осигуровки, отколкото е средното ниво за страната, а реално потребяваме същата услуга като всеки друг".

Софтуерната индустрия в България отчита растеж в годините на пандемия-15% през 2020 г. и над 20 на сто през 2021 г. 

"Този факт, че нашата индустрия не бе спряна в растежа си дори от една пандемия, би трябвало да е сигнал, че цялото усилие трябва да бъде хвърлено в това как да я разширим тази индустрия, така че колкото може повече хора да работят там. Така че това е посоката, в която трябва да се работи, а не обратното- на тези им върви бизнеса, дайте да ги спънем", каза още Доброслав Димитров.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21