Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната на Русия в Украйна е предварително планирана

| обновено на 24.02.22 в 17:11

Военната операция на Русия в Украйна е предварително планирана, с всички хибридни похвати, задействани преди това. До последно се надявах, че няма да се стигне до тук, но войната вече е факт. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Валерий Тодоров, журналист, дългогодишен кореспондент в Москва и бивш директор на БНР.

Целите на Владимир Путин в Украйна

По думите на Валерий Тодоров крайните цели на руския президент Владимир Путин могат да бъдат няколко. "Първата е Русия да наложи контрол върху Донецк и Луганск. Оказва се обаче, че двете области обхващат по-различни, по-свити територии от обявеното, затова се говори, че народните милиции на двете области водят сражения с украинската армия. Друга цел е да се премахне водната блокада на Крим, а третата - демилитализирането на Украйна", смята журналистът.

Възможните решения на конфликта

Засега като че ли са изчерпани дипломатическите решения на конфликта, допълни Валерий Тодоров. "От една страна Западът не прояви достатъчно твърдост към Русия, от друга - оказа прекален натиск, без шанс за компромис. Затова Путин реши, че може да отвърне по същия начин. Да не забравяме, че Русия има много оръжие, и с голям обсег на действие, включително и ядрено". 

Според Валерий Тодоров под заплаха е както регионалната, така и световната сигурност. "Дипломатическите коридори са силно стеснени, но преговорите и совалките трябва да продължат", смята той.

Интересна ще бъде реакцията на страните, приятелски настроени към Русия. Явно има и други, политически цели, една от които е да се свали правителството в Киев и президента Володимир Зеленски, каза още дългогодишният кореспондент в Москва.

Българската реакция

Днес българските власти заявиха, че няма непосредствена заплаха за страната ни, но има много българи в Украйна. Освен това военният конфликт се развива на територия, през която минават важни връзки - в стратегическо, енергийно и др. отношение, напомни Валерий Тодоров.

"Със сигурност ще има сериозни икономически последици - скок на цените, инфлация и т.н., но и хуманитарни с много бежанци", каза още той.

Цялото интервю на Антоанета Петричанска с Валерий Тодоров е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21