Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Санкциите срещу Русия са без резултат

„В това, което виждам като декларации на новото българско правителство, новият политически елит не си дава сметка какво се случва. Застрашени сме дотолкова, доклото политическото и социалното напрежение ще се влошава“. Така коментира пред Радио Пловдив ситуацията за страната ни след военната операция на Русия енергийният експерт Димитър Иванов, председател на Движението за енергийна независимост.

Според него, Западът е подценил сигналите на Русия през последните месеци, а санкционната политика, която води срещу нея в последните 7 години не дава резултат. По думите му, Русия не ги е преживяла толкова тежко, колкото се е очаквало. „Напротив, валутните ѝ резерви нарастнаха – те са на рекордни нива в момента. Освен енергийния, продолствения, и други сектори, военната индустрия също придоби рекордни нива. Аз не виждам стандартът на живот на самите руснаци да се е влошил през тези няколко години на санкции. Така че, аз не мисля, че  тази политика на санкции има някакъв реален иснтрумент, който да послужи за намаляване на напрежението“ – посочи експертът.

Такъв инструмент, според него, може да бъде корекцията на политиката. Той смята, че са погрешни  крайните санкции да се изолира Русия от финансовите пазари и да се търсят варианти за неизползване на руски газ в Европа. „Европа е в много тежка енергийна криза, Европа ще влезе в много тежка и икономическа, и във финансова, и в криза на сигурността. Така че грешната политика на ЕС по отношение на енергетиката в последните 4-5 години беше катастрофа“ – заключи Иванов.

Той постави ситуацията в глобалния контекст на развитието на света  от началото на този век и защото, по думите му, еднополюсният модел на доминация на САЩ, е приключил с края на миналото столетие. А Западът, по думите му, не разбира, че ситуацията е променена и че трябва да се съобразвя с желанията на поне още няколко фактора.

„Китай е огромен фактор в този век вече, домимниращ в Далечния изток, където живеят 2 трети от хората в света. Индия е сериозен фактор, ислямският свят, който ни показа и с тероризъм, и с агресия в последните 30-40 години, че няма да се примири с това да е фактор от 2-3 ред. На всичко това не се обръща внимание. Има някаква самонадеяност, има  някакво объркване и непреценка на реалностите“ – посочи той.

В тази тенденция, според Димитър Иванов: „Европа потъва и губи значението си.“ Затова България трябва да търси решения на регионално, на балканско ниво. „Югоизточна Европа трябва да търси специфични политики и ние трябва да бъдем лидер на тази политика“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54