Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Целта на Путин е Украйна да стане част от Руската федерация

| обновено на 27.02.22 в 09:46

„Цивилизованият свят падна жертва на собствената си цивилизованост. И на безскрупулната си алчност. Усещането е за безсилие и лицемерие“. Разговорът е от стената на приятелка във Фейсбук. Поводът - настоящият момент, в който руската армия е напът да завладее Украйна. 

С политолога проф. Евгений Дайнов търсим продължението на случилото се дотук.

Поуките от военните действия в Украйна

Те са същите като при Хитлер, смята политологът. 

"Когато на такъв човек като Хитлер или Путин дадеш власт и не го спреш да отхапва парчета от цели държави, накрая се оказва, че този апетит няма граници. Те искат всичко и трябва да бъдат спирани максимално рано! 

На Путин нищо не му се случи, когато изравни Чечня с лицето на земята. Нищо не му се случи, когато отцепи 2 територии от Грузия, или когато си присвои Крим. Естествено е той да си помисли, че има насреща си мекушави хора. Всеки път той става все по-неконтролируем", смята проф. Евгений Дайнов. 

Резултати от санкциите срещу Русия

Наложените санкции от Запада наистина са тежки удари. Руснаците ще ги заболи от тях, но няма да спрат безобразията в Украйна. Те ще ги усетят най-рано напролет. Наложените санкции са наказания, но не са превенция, подчерта политологът.

Западът, както и България, трябва да са готови да устоят на различни страдания, най-вече свързани с енергийната сфера. 

"По-добре да понесем икономически страдания сега и да спрем Путин. Ако не - следват военни страдания. Следващите държави са Молдова и Грузия, после България. Като гледам скоростта, с която се развиват нещата, може догодина софиянци да спят в метрото", прогнозира проф. Дайнов. 

Съдбата на Украйна

Преговорите може и да спрат войната, но целта на Путин е да превърне Украйна в държава като Беларус - част от Руската федерация, да не бъде вече самостоятелна държава, допълни проф. Дайнов.

След като се водят сражения не в Донецк или Луганск, а в Киев, явно целта е държавният глава. Да бъде премахнат Зеленски и на негово място да бъде монтиран "послушен" управник, смята политологът. 

"Украинската армия може и да не продължи да се съпротивлява дълго. След това следва съпротивата - постоянен бунт навсякъде, който може да продължи с поколения", каза още той.

Цялото интервю на Емил Костов с проф. Евгений Дайнов е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54