Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Санкциите срещу Русия могат да сринат банковата й система

| обновено на 28.02.22 в 17:27

Отпорът на украинците очевидно изненада целия свят, но най-  много изненада самия Путин, който се оказа напълно неподготвен за подобна съпротива, каза в предаването "Томно днес" анализаторът Юлиян Попов. Това мобилизира целия нормален свят и сага налаганите санкции са толкова всеобхватни, че те ще ударят непросто руската икономика, руските граждани.

Той прогнозира, че възможен на срив на банковата система на Русия. 

"Изтеглянето на влогове е много опасно, защото банките не държат толкова пари, колкето хората си мислят, че има в тях. И когато всеки иска да изтегли пари от банките, те могат да се разпаднат на практика и това да доведе до много бързи тежки икономически проблеми" .

Съпротива срещу Путин в Русия от страна на гражданите е възможна, възможна е политическа съпротива срещу него, както и възможност някой от военните да си даде сметка за абсолютно налудното поведение на техния лидер, да откаже да изпълнява заповеди и да се стигне до военен преврат, прогонозира Юлиян Попов.

Според него разпоредената "ядрена готовност" изразява  страх, ужас и тотална неадекватност. С тези си действия Путин ще настрои целият свят срещу себе си, включително и страни, на които разчиташе, като Китай. И много се надявам те да упражнят натиск руският лидер да е по- сдържан.

Що се отнася до опасенията, че Европа ще бъде затруднена заради зависимостта от руския газ, Юлият Попов припомни как се е променил разказът за тази зависимост само за дни и денс вече "откъсването от тази зависимост е въпрос не на политическо решение, а на политическа решителност. 

Цялото интервю с Юлиян Попов можете да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Д-р Фани Гюлева

Пловдив сред водещите по психични разстройства

В Световния ден на психичното здраве 10 октомври говорим открито за тревожността като ежедневие. И макар че 60 от всеки 100 българи имат психични проблеми, окуражаващо е, че бариерата на стигмата върху психичното здраве постепенно се вдига. Трамплинът бе COVID-кризата, след която бележат ръст депресиите, паническите разстройства, деменциите (и то..

публикувано на 10.10.25 в 17:06

Ако държавата не свие разходите, ще трябва да вдига данъци

Колко сериозна е кризата с публичните финанси? Възможно ли е отново да бъде прикрит рекордният бюджетен дефицит на страната ни? А рискът от дългова спирала? Предизвикателствата пред „Бюджет 2026“ – първата за България финансова рамка в евро коментира икономистът  Димитър Чобанов от Института по икономики и политики в УНСС.  Той посочи, че..

публикувано на 10.10.25 в 16:25

Събират средства за спешен ремонт на храма в Дълго поле

Събират средства за спешен ремонт на църквата „Свети Архангел Михаил“ в Дълго поле, която е на почти век. Покривът й от дълги години е компрометиран и има нужда от основен ремонт, за да се запазят стенописите и иконите. До момента са правени частични, козметични ремонти, обясни отец Янко.  За целта са необходими 40 000 лева. Събрана е само..

обновено на 10.10.25 в 09:03

Сериозен ръст на кандидатите за съветници в Пазарджик

Организацията за извънредните избори зда общински съветници в Пазарджик в неделя, 12 октомври, върви по график, каза за Радио Пловдив Стефан Димитров, председател на ОИК Пазарджик. Той съобщи, че има постъпили сигнали за нерегламентирано поставяне на агитационни материали и два сигнала за купуване на гласове, които са препратени към прокуратурата...

публикувано на 10.10.25 в 08:43

Политици с частни ВЕЦ-ове провалят поливното земеделие

Липса на добиви заради сушата; източена вода от язовирите заради ВЕЦ-ове, които са собственост на политици и депутати;  липса на пазари - това са само част от причините  всички в сектора зърнопроизводство да сме пред фалит . Няма вода за напояване, тъй като през зимата, когато токът е скъп, водата се източва през частните ВЕЦ-ове,..

публикувано на 09.10.25 в 17:44