Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма четиригодишен хоризонт за това управление

| обновено на 01.03.22 в 16:09


Начинът, по който случващото се в Украйна се тълкуваше от доскорошния ръководител на българското военно министерство, стана причина той да бъде сменен. В същото време партийните спорове и сметки в управляващата коалиция наложиха бързата подмяна на първоначално номинирания за поста Тодор Тагарев с досегашния представител на България в НАТО Драгомир Заков.

Това става по време на война, макар и далеч от нас. Политическият анализатор Георги Харизанов коментира казусът - рискована ли е подобна смяна в такъв момент?

Рисковано беше оставането на Стефан Янев на поста военен министър, най-вече заради имиджа на България.  Позицията му беше огромен гаф и неговото оставане на поста ставаше невъзможно – смята Георги Харизанов.

Що се отнася до новото име за министър – интересно е дали БСП ще заемат неутралитет по номинацията. Тук обаче основният заподозрян се очертава президентската администрация. Тъй като Тагарев бе уволнен по време на служебното правителство на президента Радев и по-скоро се набелязва като негов противник.

Последният ход на премиера Кирил Петков, с поисканата оставка на Стефан Янев,  може ли да се тълкува като окончателна еманципация от влиянието на президента? 

Този конфликт  тепрва ще се разгаря, и дипоматическата позиция на президента е доста мек намек за това което се очертава, по-скоро зад кулисите - убеден е Георги Харизанов.

Стефан Янев отдавна е заподозрян като бъдещ инженер на нов политически проект, замислен без да се намесва пряко държавния глава. Тепърва ще видим дали сме стигнали до тази фаза на ново партийно строителство. Той обаче не се очертава с бляскаво бъдеще, ако се има предвид тези, които се определиха  в подкрепа на отстранения министър на отбраната.

Да се сглоби отбор от можещи, знаещи и смеещи  хора в момента се оказва много сложно, показват сегашните нови лица на управлението.

БСП не подкрепи санкциите срещу Русия. Това разклаща  за пореден път коалицията и няма да е последното разклащане. Позицията на социалистите обаче не е изненада. Въпросът е докога Корнелия Нинова ще продължи да участва в този формат на управление и да се съобразява с решения, вземани през главата и.  

Към днешна дата е излишно да разсъждаване в четиригодишен хоризонт на това управление. Всеки ден на управляващите  в момента изглежда много труден.  Някак си забравиха хората. 

А, както каза президентът,  времето за анализи свърши, време е за работа. Такива резултати обаче не се забелязват. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45