Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма четиригодишен хоризонт за това управление

| обновено на 01.03.22 в 16:09


Начинът, по който случващото се в Украйна се тълкуваше от доскорошния ръководител на българското военно министерство, стана причина той да бъде сменен. В същото време партийните спорове и сметки в управляващата коалиция наложиха бързата подмяна на първоначално номинирания за поста Тодор Тагарев с досегашния представител на България в НАТО Драгомир Заков.

Това става по време на война, макар и далеч от нас. Политическият анализатор Георги Харизанов коментира казусът - рискована ли е подобна смяна в такъв момент?

Рисковано беше оставането на Стефан Янев на поста военен министър, най-вече заради имиджа на България.  Позицията му беше огромен гаф и неговото оставане на поста ставаше невъзможно – смята Георги Харизанов.

Що се отнася до новото име за министър – интересно е дали БСП ще заемат неутралитет по номинацията. Тук обаче основният заподозрян се очертава президентската администрация. Тъй като Тагарев бе уволнен по време на служебното правителство на президента Радев и по-скоро се набелязва като негов противник.

Последният ход на премиера Кирил Петков, с поисканата оставка на Стефан Янев,  може ли да се тълкува като окончателна еманципация от влиянието на президента? 

Този конфликт  тепрва ще се разгаря, и дипоматическата позиция на президента е доста мек намек за това което се очертава, по-скоро зад кулисите - убеден е Георги Харизанов.

Стефан Янев отдавна е заподозрян като бъдещ инженер на нов политически проект, замислен без да се намесва пряко държавния глава. Тепърва ще видим дали сме стигнали до тази фаза на ново партийно строителство. Той обаче не се очертава с бляскаво бъдеще, ако се има предвид тези, които се определиха  в подкрепа на отстранения министър на отбраната.

Да се сглоби отбор от можещи, знаещи и смеещи  хора в момента се оказва много сложно, показват сегашните нови лица на управлението.

БСП не подкрепи санкциите срещу Русия. Това разклаща  за пореден път коалицията и няма да е последното разклащане. Позицията на социалистите обаче не е изненада. Въпросът е докога Корнелия Нинова ще продължи да участва в този формат на управление и да се съобразява с решения, вземани през главата и.  

Към днешна дата е излишно да разсъждаване в четиригодишен хоризонт на това управление. Всеки ден на управляващите  в момента изглежда много труден.  Някак си забравиха хората. 

А, както каза президентът,  времето за анализи свърши, време е за работа. Такива резултати обаче не се забелязват. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44