Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдивчани отдадоха почит на загиналите за свободата ни

| обновено на 03.03.22 в 16:39

Стотици изкачиха Бунарджика, където с военнен ритуал и поднасяне на цветя и венци пред паметника на цар Александър II продължи честването в Пловдив на националния празник на България. 

Пловдивчани и гости на града, много от тях  с малки деца, изкачиха пеша хълма, за да отдадат почит на загиналите за свободата на България.

Тази година официалното  слово бе на проф. д-р Тони Шекерджиева – Новак, ректор на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев, която подчерта, че "свободата е универсална ценност, право, но и задължение".

"Днес честваме 144 години свобода! Сега повече от всякога времето налага ние да сме в него, както то е в нас. Трудно време, което изисква и ни задължава да сме свободни, и да умеем да правим своите съдбовни  избори. Такива избори каквито правят истински свободните! 

Днес 3-ти март ни пита достойни ли сме за свободата? Имаме ли я наистина, знаем ли какво да  правим с нея и как да живеем свободно?! Защото днес ако печелим, печели цял народ, но ако изгубим, вече не губим само себе си! 

Затова пожелавам на днешния 3 март - 144-ти подред и велик като всички предишни и бъдещи празници на свободата, да я заслужим с всяка наша дума и действие, да я отстояваме и опазим по най-смисления начин – този, на който ни научиха героите ни", каза още проф. Новак. 

В церемонията  взеха  участие представителен взвод, венценосци,  военен духов оркестър и комитет „Родолюбие“ с традиционния поход на свободата. 

Венци пред паметника положиха  кметът Здравко Димитров и  областният управител Йордан Иванов, председателя на ОбС Александър Държиков, политически партии и граждани. 

На хълма наред с българския трибагерник, не липсваха и руски знамена, но честването премина спокойно. 


По-късно на паметника на опълченците на Централни гробища бе отслужена панихидата за загиналите за свободата на България герои.

Кулминацията на честването в Пловдив ще е на Централния площад  в 18.30 ч. , където ще се състои тържествена проверка - заря с участието на военни формирования от гарнизон Пловдив. Строят ще бъде приет от генерал-майор Явор Матеев, командир на „Съвместното командване на специалните операции“ на Българската армия.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Лекари от Пазарджик спасиха живота на дете, пило парацетамол

Лекари от Второ педиатрично отделение на МБАЛ - Пазарджик спасиха живота на 13-годишно момиче, интоксикирано след като изпило неизвестно количество таблетки с парацетамол. Детето е прието в Спешно отделение в незадоволително общо състояние, направена му е стомашна промивка и са назначени изследвания. Момичето вече е изписано в добро здравословно..

публикувано на 12.02.25 в 10:20

Двама пострадаха при пожара до Ботаническата градина в Пловдив

Двама мъже са пострадали при пожара, който избухна малко след 8.00 ч. в работилница близо до Ботаническата градина в Пловдив. Това съобщи директорът на пловдивската пожарна ст. ком. Васил Димов. Пламна пожар в ремонтна работилница в Пловдив Един от тях е работник в халето за ремонт на електродвигатели, другият не е ясно какво е..

публикувано на 12.02.25 в 09:46

Пламна пожар в ремонтна работилница в Пловдив

Пожар в ремонтна работилница вдигна по тревога 4 екипа огнеборци тази сутрин.  Сигналът е получен малко след 8 ч. за избухнали пламъци близо до Ботаническата градина в Пловдив, съобщиха за Радио Пловдив от Регионалната противопожарна служба.  Пожарникарите продължават да се борят с пламъците. Засега не е ясно дали е имало коли в халето...

публикувано на 12.02.25 в 08:56

Слънчева, но студена сряда

В сряда времето ще бъде предимно слънчево, но и студено. Сутринта е възможно образуването на мъгли, които до обяд ще се разкъсат до слънчево време.  След обяд от запад облачността ще започне да се увеличава. Вятърът ще бъде умерен от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат предимно между 2 и 9 градуса. В планините ще бъде слънчево, с..

публикувано на 12.02.25 в 06:12

Жители на Скутаре недоволстват от лошо елзахранване, плашат с протести

Жителите на Скутаре настояват за редовно електрозахранване и обновяване на мрежата на ЕВН. Те се оплакват от редовни токови удари, аварии и ниско напрежение, вследствие на които изгарят електрическите уреди в домовете им. През почивните дни жителите на Скутаре отново са останали без ток, затова заплашват с протест пред сградата на ЕВН. Спират..

обновено на 12.02.25 в 05:58