"Зад всяка война стоят пари и икономика. Всичко зависи от последващите действия както от страна на въвлечените страни, така - и на останалите, които налагат санкции. За нас обаче е важно да се даде шанс на мира". Това заяви полк. проф. Димитър Недялков, летец пилот I клас, преподавател във Военната академия „Г. С. Раковски“, началник на катедра „Военновъздушни сили и противовъздушна отбрана“.
По думите му, преговорите, които се водят между двете страни едва ли ще доведат до нещо сериозно.
"От 9 години се води тази война и в нея гинат хора, между които жени, деца, възрастни хора. Сега от двете страни на фронтовата линия се бият българи и това е една братоубийствена война".
Полк. Недялков подчерта още, че за българите тази войната е особена, защото в Украйна - в Южната й част, живее диаспора от над 500 000 българи, откъм Руската федерация пък има 4 републики, които искат да се нарекат България. В Руската федерация живеят над 10 млн наши братя, също българи и този особен статут трябва да активира нашата дипломация и политически усилия, за да предоставен терен и условия за преговори. Като примерни стратегически удобни територии за това проф.Недялков посочи Варна, Балчик, Бургас, за да бъдат осъществени те под егидата на ООН , ЕС и от това българската дипломация ще спечели.
"За нас това е въпрос на престиж и на братско отношение към двете държави, на които сме дали буквите, книгите, вярата, държавността и всичко останало, което ги е формирало като държави".
Проф. Недялков не уточни дали нещата вървят към ескалация или към скорошен край, но бе категоричен, че дори и да спрат бойните действия, последствията за Европа, за света и България ще бъдат изключително драматични.
"Въпреки че войната върви от 9 години, България не успя да се подготви за крайните й състояния и да си прибере чедата. Вместо да се разнасят бомби из студиата, трябва да организираме коридори, места, където да ги подслоним, за да ги посрещнем." Като аргумент, той подчерта, че независимо че вълната от бежанци нараства, България не е много желана дестинация от тях, заради икономическите и политическите неуредици в нея.
Управляващите в Украйна са на „дистанционно управление“, не всичко зависи от техните решения и това не е изненадващо. С падането на Киев обаче едва ли ще бъдат прекратени военните действия.
"Да не дава Господ конфликтът да прерасне в ядрена война. Не е тайна, че това е конфликт между Русия и САЩ, нагнетяването на обстановката под формата на санкции, което влияе не толкова върху Русия, колкото върху останалата част от света, е предупреждение, че дори и да спре военният конфликт, той дълго ще оттеква, включително и у нас, в България."
Във военната наука има една психотропна деменция, т.е. обработване на човешкото съзнание – да се определи доколко нещата могат да продължават да се управляват така, че у другата страна да се появи крайна омраза, независимо че тя е почти същият народ.
"В Украйна се случи това, което самите болшевики направиха чрез Сърбия в Македония. Всичко е въпрос на нагласи, на възпитание и много дълго време ще има ефект върху хората."
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..