Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сега да се мисли, за да имаме повече туристи през лятото

Българският туризъм е напът да получи нов удар след ограниченията за пътуване, които наложи пандемията от коронавирус. Войната на Русия срещу Украйна, два важни за бранша пазара, по думите на ресорния министър Христо Проданов, сериозно обърква плановете.

По думите му, планираната от държавата реклама в тези страни очевидно се обезсмисля и комуникационните ресурси ще бъдат насочени към съседните страни-Северна Македония, Сърбия и Румъния. 

"Няма как да се рекламират туристически услуги на пазари, където се води война. Като цяло сега трябва да се мисли, за да имаме повече туристи лятото", коментира пред Радио Пловдив Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма.

Той посочи, че отпусканите от правителството 40 лв. на ден на човек за украинските бежанци всъщност са най-популярната цена, посочена от хотелиерите за издръжка на един бежанец. "Да не забравяме, че това е хуманитарна помощ. В страната има нощувки, които са по-евтини, има и по-скъпи. Това е средна цена", допълни Драганов.

"Досега сме имали между 7 и 9 000 души чуждестранен персонал в хотелите, като повечето са от Украйна и Молдова. Досега обаче са били млади хора, които завършват специализирани училища и тук практикуват. За повечето от бежанците трябва преквалификация и хубавото е, че хотелиерството и ресторантьорството могат бързо да ги поемат", коментира още Румен Драганов.

Той призова за бързи действия, така че максимално да се ускори процесът по получаването на бежански статут и украинците в България да се устроят тук. 

По думите на Румен Драганов е плюс за нас, че Черно море е забранено за военни кораби. 

"Очакваме и това лято туристи от Великобритания, Ирландия, Полша, Чехия, Скандинавието, както и Румъния, Сърбия, Северна Македония", посочи още той.

Цялото интервю на Емил Костов с Румен Драганов е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45