Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ограничителните мерки срещу ковид постепенно ще отпадат

Поради ниската ваксинация у нас е възможно да има и нова ковид вълна

Снимка: БНР


В програма "Точно днес" на Радио Пловдив  пулмологът д-р Александър Симидчиев, заместник-председател на парламентарната здравна комисия, коментира решението на Румъния да махне почти всички ограничения срещу разпространението на заразата и колко далече е България от подобно решение.

Със сигурност изпълнителната власт прави постоянен мониторинг и анализ на ситуацията и очаквам в скоро време министърът на здравеопазването и съответно колегите от дирекция "Обществено здраве" да направят  анализ, който да покаже, че  вече голяма част от ограничителните мерки трябва да отпаднат. Не, че те се спазват много, т.е няма да има голяма разлика за обикновения човек, но така или иначе поне формално трябва да отпаднат мерките с след  като чистота на новозаразени е ниска и броя на смъртните случаи е вече спаднал . Единственото притеснение,  което остава е, че поради ниското ниво на  ваксиниране рисковете за бъдещи вълни са такива, каквито бяха и преди. За разлика от държави, които свалиха мерките след постигане на 80% или 90% ваксиниране на населението -тогава основателно като се свалят мерките населението е в голяма степен защитено от тежко боледувани и  използване на здравен ресурс. Докато при нас, ако се надигне нова вълна от поредния вариант ще си имаме поредната вълна с поредния брой  хоспитализирани и поредния брой загинали.

Според д-р Симидчиев ваксинацията у нас  не се случи по редица причини и  антиваксърството не е основната. Той смята, че е логично да отпадне и тестването на децата  в училище.

На въпрос дали има ли риск от внасяне на допълнителна зараза поради бежанската вълна д-р Симитчиев отговори, че такъв има и не само по отношение на ковид.

Ковидът е ясен проблем и той в значителна степен може да бъде лесно решаван. Симптоматичните хора  да бъдат тествани още на самия граничен пункт и изолирани съответно. Проблемът е малко по-широк, защото ваксинационото покритие със стандартните  детски ваксини в Украйна е по-ниско отколкото е в ЕС и в България. Тоест част от децата, които навлизат заедно с бежанците са с по-ниско ваксинационно покритие  и съответно заболявания като морбили,като  паротит, като детски паралич са заболявания, за които не всички деца, които влизат в държавата ни са ваксинирани и това е проблем, който заедно с доц. Ангел Кунчев гледаме как може да го решим максимално бързо - да се използават наличините ваксини и за българските деца включително, за  да може да се покрият децата, които влизат в момента, за да може, ако те решат и се включат в учебния процес да бъдат защитени.  Стига да има административно решение от МЗ тези деца могат да бъдат покрити с наличния ресурс от ваксини, каза д-р Симидчиев

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Андрей Велчев

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..

публикувано на 18.02.25 в 16:14
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..

публикувано на 18.02.25 в 15:40
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12