Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Време е Русия да осъзнае, че се е самозабравила


Намесата на турската държава в преговорите за прекратяване на войната между Русия и Украйна е много добър сигнал. Това заяви социологът от БАН доц. Алексей Пампоров в предаването „Точно днес“. Според него срещата на външните министри на двете държави в Анталия, която се провежда днес, носи със себе си едно важно послание - време е Русия да осъзнае, че се е самозабравила. 

„Очевидно и Турция се засяга от миграцията и кризата от бежанския поток, а в нея има достатъчно бежанци от Близкия Изток. Има надежда днес. Вълната от бежанци към Турция е съвсем естествена, защото в Украйна има тюркско население“, отбеляза доц. Пампоров. Той подчерта още, че армията на южната ни съседка е втората по големина в НАТО.

По думите на доц. Пампоров украинците, които са се установили в България, не са толкова много – едва 50 000. За сравнение той посочи, че в Полша  са влезли 2 милиона души. Като положителна тенденция у нас доцентът отличи начина на възприемане на бежанската вълна – масово отваряне на домовете, съдействие при търсене на работа, събиране на дарения, както и адекватната намеса на държавата.

„Преди години сме наблюдавали как от правителството ходят по границата да спират бежански вълни, докато сега имаме единен портал, в който всеки може да предложи дом, подслон. Руската диаспора също реагира положително и се извинява за действията на Путин“, коментира доц. Пампоров и добави, че вероятно това се дължи на не малката украинска диаспора в България. 

Според него действията на Русия в Украйна вече не могат да се нарекат просто война, а започват да приличат на геноцид. „През последните месеци виждаме, че се бомбардират болници. Това отива отвъд границите на допустимото. Дори при войната в Сирия болниците и лекарите се ползваха със статут на уважение. Това означава, че мярката в руската армия е изгубена и започват да се случват много страшни неща", обясни доц. Пампоров. 

Чуйте целия разговор в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54