Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната и украинските студенти медици в Пловдив

| обновено на 11.03.22 в 14:25

През последните седмици станахме свидетели на вълна от съпричастност към украинските граждани заради войната в родината им. Засегнати от конфликта са и студентите от Украйна, които учат в България. Точно заради това от Медицинския университет организираха среща с тях, за да набележат най-належащите им потребности в бързо променящата се обстановка. 

Злата Демирова е студентка трети курс в Медицинския университет. По произход е бесарабска българка. Избира да следва в Пловдив, защото иска да опознае корените си. И всичко върви план, докато изненадващо не избухва войната в Украйна. "Трудно е да се концентрираш да учиш. Трудно да мислиш за нещо различно от войната. Постоянно четеш новини и гледаш как убиват хора. Трудно е", коментира Злата Демирова. 

И така вниманието ѝ неусетно се измества от лекциите към последиците от войната, една от които са и затруднените парични преводи от Украйна към България. Затова във всички университети са предвидени облекчения за студентите от Украйна. 

От Медицинския университет имат готовност и да отворят общежитията си за семействата на украински студенти, които искат да дойдат в България. Единственото условие за бежанците ще е да докажат, че имат родствена връзка със студента. Все още от университета чакат указания от МОН какъв ще бъде регламентът за доказване. 

Роднините на Злата Демирова не смятат да напускат пределите на родината си, защото в момента са в безопасност. Ако животът им бъде застрашен, обаче вероятно ще заминат при нея. Злата Демирова обяснява, че в част от Киевска област в момента няма нито ток, нито вода. 

А Вячеслав Евчев разказва, че част от украинските студенти, които следват у нас в момента са в Украйна и не могат да напуснат пределите на страната. Така негова приятелка, учеща икономика в ПУ "Паисий Хилендарски", преди месец отишла до родината си, но така и не успяла да се върне, защото живее в блокирана област.

В Медицинския университет, където учи Вячеслав, през тази година се обучават 52 студенти, 17 от които са прекъснали. 

Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58