Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НАТО разумно избягва намеса в конфликта в Украйна

| обновено на 11.03.22 в 16:49

Над  два и половина  милиона души са напуснали Украйна, където ожесточените боевете продължават.  Нараства и  хуманитаната криза в страната. 
Развитието на военните действия и защо се провалят дипломатическите опити за спиране на войната коментира ген. Атанас Самандов, бивш командир на Съвместното командване на силите. 

На първо място – какви са причините за да започна тази война?  След „Майдана“ в Украйна през 2014 г.  настъпиха доста политически промени. Въведе се популярният  „Нормански формат“.  

За 8 години обаче, проблемът с отцепилите се области  Донецк и Луганск така и не можа да се разреши по дипломатически път.  Боевете там не спряха. Това доведе до „Специалната операция“, или войната, започната от Русия.  Първите действия стартираха с удари по украинските войски  в спорните области.

Разменят се взаимни обвинения в геноцид и военни престъпления. Когато обаче започне един такъв конфликт, той  върви заедно с информационната война.

Не са верни прогнозите, че Русия нямала добър план за провеждане на бойните дейности. Оказа се, че има, ако под план се разбира да се разрушава инфраструктурата по населените места.

Не знаем докога ще продължи тази война, но знаем обявените цели  от руска страна, основната от които е демилитаризация. Това е да докараш противниковите войски до състояние на неспособност да води военни действия.

Как се очаква да продължат те ?   - В момента е видно, че Русия демострира пълна решителност, включително и с предупреждението с оръжията за масово унищожение.

Позицията на НАТО е разумна – да не се намесва с войски и техника в конфликта.  

Войната обаче няма да се разрасне в по-големи мащаби и да излезе извън украинските граници.  Но всички ще страдаме от икономическите последици. 

О.р. ген. Атанас Самандов до 2014 г.  беше командващ на Съвместното командване на силите. Водил е  български контингенти на мисии в Ирак и в Афганистан, а след това бе секретар по отбраната на президента Росен Плевнелиев в периода 2014 - 2016 година. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10