Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НАТО разумно избягва намеса в конфликта в Украйна

| обновено на 11.03.22 в 16:49

Над  два и половина  милиона души са напуснали Украйна, където ожесточените боевете продължават.  Нараства и  хуманитаната криза в страната. 
Развитието на военните действия и защо се провалят дипломатическите опити за спиране на войната коментира ген. Атанас Самандов, бивш командир на Съвместното командване на силите. 

На първо място – какви са причините за да започна тази война?  След „Майдана“ в Украйна през 2014 г.  настъпиха доста политически промени. Въведе се популярният  „Нормански формат“.  

За 8 години обаче, проблемът с отцепилите се области  Донецк и Луганск така и не можа да се разреши по дипломатически път.  Боевете там не спряха. Това доведе до „Специалната операция“, или войната, започната от Русия.  Първите действия стартираха с удари по украинските войски  в спорните области.

Разменят се взаимни обвинения в геноцид и военни престъпления. Когато обаче започне един такъв конфликт, той  върви заедно с информационната война.

Не са верни прогнозите, че Русия нямала добър план за провеждане на бойните дейности. Оказа се, че има, ако под план се разбира да се разрушава инфраструктурата по населените места.

Не знаем докога ще продължи тази война, но знаем обявените цели  от руска страна, основната от които е демилитаризация. Това е да докараш противниковите войски до състояние на неспособност да води военни действия.

Как се очаква да продължат те ?   - В момента е видно, че Русия демострира пълна решителност, включително и с предупреждението с оръжията за масово унищожение.

Позицията на НАТО е разумна – да не се намесва с войски и техника в конфликта.  

Войната обаче няма да се разрасне в по-големи мащаби и да излезе извън украинските граници.  Но всички ще страдаме от икономическите последици. 

О.р. ген. Атанас Самандов до 2014 г.  беше командващ на Съвместното командване на силите. Водил е  български контингенти на мисии в Ирак и в Афганистан, а след това бе секретар по отбраната на президента Росен Плевнелиев в периода 2014 - 2016 година. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Учениците от НГСЕИ помагат за опожареното училище в Трявна

Ученици от Националната гимназия за сценични и екранни изкуства  - Пловдив ще играят благотворително два дни, в помощ на учениците от Трявна.  Идеята е подкрепена от директора и преподавателите, които предлагат да има две постановки, днес и във вторник на 15 април. Събраните средства ще са важна подкрепа за Национална гимназия за приложни..

публикувано на 10.04.25 в 08:50

Живеещи в Старинен Пловдив са "за" промени в паркирането

По повод готвените промени от Община Пловдив в Наредбата за организацията на движението и паркирането в Стария град, смятаме, че като начало е добре да започне някаква промяна. Все пак предишната наредба е от 2012 г., коментира председателят на сдружение "Живея в Старинен Пловдив" Сахак Чалъкян . Строг режим за достъп на колите в Стария град..

публикувано на 09.04.25 в 14:39

В Графа почетоха делото на първия командир на авиобазата

В момента, в който усвоим изтребителя F-16 и той влезе в оперативна готовност, МиГ-29 ще стане излишен. Това заяви командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев.  Той присъства на честването на 100-годишнината от рождението на първия командир на 3-та авиационна база в Граф Игнатиево генерал-полковник Симеон Стефанов Симеонов,..

публикувано на 09.04.25 в 13:33

Китай може и да спре вноса от САЩ без въобще да пострада

Преди 15 години износът на Китай за САЩ като размер от БВР беше близо 13%, в момента той е под 2%, така че дори и той да се спре изцяло, това изобщо няма да се отрази на китайската икономика. Това каза председателят на Китайско- Българската търговско - промишлена палата Лъчезар Динев в деня, в който Тръмп наложи 104% мита на Китай. Това е..

публикувано на 09.04.25 в 13:14

Умерен е оптимизмът за мерките срещу войната по пътищата

Адвокат Илия Тодоров от Асоциацията за защита на пострадалите при катастрофи е умерен оптимист за успеха на мерките, които ще противодействат на войната по пътищата, огласени от правителството. Това, което в подобни намерения досега е липсвало е да се посочат конкретни срокове и конкретни лица, които са отговорни за изпълнението им. В натоящия случай..

публикувано на 09.04.25 в 12:18