Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НАТО разумно избягва намеса в конфликта в Украйна

| обновено на 11.03.22 в 16:49

Над  два и половина  милиона души са напуснали Украйна, където ожесточените боевете продължават.  Нараства и  хуманитаната криза в страната. 
Развитието на военните действия и защо се провалят дипломатическите опити за спиране на войната коментира ген. Атанас Самандов, бивш командир на Съвместното командване на силите. 

На първо място – какви са причините за да започна тази война?  След „Майдана“ в Украйна през 2014 г.  настъпиха доста политически промени. Въведе се популярният  „Нормански формат“.  

За 8 години обаче, проблемът с отцепилите се области  Донецк и Луганск така и не можа да се разреши по дипломатически път.  Боевете там не спряха. Това доведе до „Специалната операция“, или войната, започната от Русия.  Първите действия стартираха с удари по украинските войски  в спорните области.

Разменят се взаимни обвинения в геноцид и военни престъпления. Когато обаче започне един такъв конфликт, той  върви заедно с информационната война.

Не са верни прогнозите, че Русия нямала добър план за провеждане на бойните дейности. Оказа се, че има, ако под план се разбира да се разрушава инфраструктурата по населените места.

Не знаем докога ще продължи тази война, но знаем обявените цели  от руска страна, основната от които е демилитаризация. Това е да докараш противниковите войски до състояние на неспособност да води военни действия.

Как се очаква да продължат те ?   - В момента е видно, че Русия демострира пълна решителност, включително и с предупреждението с оръжията за масово унищожение.

Позицията на НАТО е разумна – да не се намесва с войски и техника в конфликта.  

Войната обаче няма да се разрасне в по-големи мащаби и да излезе извън украинските граници.  Но всички ще страдаме от икономическите последици. 

О.р. ген. Атанас Самандов до 2014 г.  беше командващ на Съвместното командване на силите. Водил е  български контингенти на мисии в Ирак и в Афганистан, а след това бе секретар по отбраната на президента Росен Плевнелиев в периода 2014 - 2016 година. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39