Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С намесата си държавата помогна за хаоса с цените

Двата опита да се създаде паника около очакваното рязко поскъпване на олиото и горивата бяха несполучливи. Това заяви директорът на Асоциация „Активни потребители“ Богомил Николов в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив. 

Той защити тезата си с аргумента, че суматохата се е успокоила за един ден и коментира, че в условия на пазарна икономика не може търговците да бъдат обвинявани за цените на стоките.
"Не смятам, че ще има дефицит на хранителни стоки. Държавата помогна за объркването сред хората, защото започна да говори как ще гарантира и ще обезпечи количеството на зърното. Сега вероятно ще видим и действия с олиолото - забрана на износ или други мерки", обясни Богомил Николов.

 „Случаи на наплив за продукти има колкото искате в света. Даже в САЩ всяка година на черния петък гледаме как хората се бият за промоции“, допълни Николов и припомни, че подобна ситуация имаше и преди 2 години, когато у нас беше обявено извънредно положение заради COVID-19.

Според него това ясно показва, че дори и в условията на война пазарната икономика съществува и се опитва да намести нещата.

Експертът уточни, че поскъпването на цената на топлоенергията не трябва да плаши хората с ниски доходи, че ще се повишат и цените на стоките от първа необходимост. 

„Инфлацията започна доста преди войната, но големият въпрос е дали стоките поскъпват или парите поевтиняват. За да се преодолее пенсиите и социалните помощи трябва да бъдат индексирани своевременно“, коментира Богомил Николов. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42