Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Католически манастири край Пловдив приютяват бежанци

7
Семейство Наталия и Валентин Гришко от Киев заедно със сестра Магдалена от храма "Св. Роко"
Снимка: Радио Пловдив, Иванка Петкова

Над 40 украински бежанци, които пристигнаха тази нощ от Полша, ще бъдат настанени в католически манастири в Пловдив и Раковски. Това каза за БТА отец Венци Николов, под чието ръководство се организира транспортирането на хората до България. На отиване свещениците закараха за бягащите от Украйна хора стоки от първа необходимост, които бяха набрани чрез дарения на жители на гр. Раковски.

От Полша взехме 60 души, всички майки с деца, като 15 от тях оставихме в София, а останалите разпределихме между манастирите "Св. Максимилиян Колбе" и "Св. Елисавета" в Раковски и в храма "Свети Роко" в кв. Коматево в Пловдив, в чийто двор се намира манастир на милосърдните сестри на свети Викенти от Паула, каза свещеникът. 

Той подчерта, че в момента хората имат нужда най-много от спокойствие, защото са много уплашени, и от  храна, тъй като манастирите не разполагат с необходимите количества за толкова хора. Успоредно с настаняването ще се види и от какво още имат нужда бежанците като първа необходимост, каза още той. От днес започна нова акция за набиране на храна и стоки от първа необходимост от жителите на Раковски и съседните населени места. 

Свещеникът добави, че организира и тяхната регистрация в задължителните служби у нас, за да могат украинците да получат статут на бежанци.

Възрастното семейство Наталия и Валентин Гришко бягат от Киев през Лвов до Полша, където са поети от българската група. Те разказват, че не са спали 3 денонощия, преди да се доберат до Коматево. "В Киев бомбардират жилищни квартали, хората са уплашени и се крият в бомбоубежища", обясниха те. 

Марина Иванова е бесарабска българка от Болград и е пристигнала в България миналата седмица, с първата група, спасена от отец Венци. Тя разказва, че войната и гладът се усещат навсякъде, а хората търсят начин да се спасят.  

Бежанците са приютени в храма „Св. Роко“ в Коматево от сестра Магдалена от Ордена на милосърдните сестри на Св. Викентий от Паула: "Отворихме манастира за хора в крайна нужда. Тук сме приели 10 души и това е цялата ни възможност. Предлагаме подслон и храна", разказа монахинята. 

В изхранването на бежанците в коматевския манастир помага Георги Джоров, който има ресторант на Коматевско шосе. 
"Помагаме с каквото можем, със състрадание най-вече", казва мъжът, докато носи хляб и обяд за бежанците. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Няма да има кариера за пясъци и дребни чакъли край Първенец

Кариера за пясъци и чакъли край Първенец няма да има, съобщи в профила си във Фейсбук кметът на община "Родопи" Павел Михайлов.  Пловдивската инспекция по околната среда  и водите не е одобрила осъществяването на инвестиционното предложение за изграждане за кариера за добив на пясъци и дребни чакъли в местността "Иванчовата чука" край село Първенец...

публикувано на 05.05.25 в 20:03

"Медикус Алфа" ще съди агресивните протестиращи на 3 май

От пловдивската клиника "Медикус Алфа", в която почина 6-годишния Ангел, заявиха днес, че ще предприемат законови действия срещу част от протестиращите на 3 май, които са проявили агресивни и вандалски действия.  В декларация управителят на здравното заведение д-р Динко Младенов изразява загриженост от факта, че по време на протеста е нарушена..

публикувано на 05.05.25 в 16:52

Арестуваха охранителите, пребили четирима мъже в Пловдив

Трима са задържани за побоя над четирима мъже пред пловдивско заведение след направена забележка за изключване на двигателя на колата, за да не вдишват бензиновите изпарения.  Биячите са от Пазарджик и региона, като във фаталната нощ са били служители в известна пловдивска  охранителна фирма.  Случаят е от 30-ти април, но стана известен едва..

обновено на 05.05.25 в 16:45

Без тротинетки и колела в пешеходните зони на Карлово

Кметът на община Карлово забрани тротинетките и велосипедите по тротоарите и в пешеходните зони в града.  В заповедта на Емил Кабаиванов се уточнят и пешеходните зони - улиците „Водопад“ и „Гурко“, площадите „20-ти юли“ и „Васил Левски“ и на Общинския пазар. Със същата заповед в посочените райони е забранено и движението на велосипеди, с..

публикувано на 05.05.25 в 15:34

Часът по "Добродетели и религии" ще влезе най-рано през учебната 2026/27 г.

Предметът по добродетели и религии може да бъде въведен най-рано през учебната 2026/2027 година в първи клас, каза пред журналисти в Пазарджик министърът на образованието Красимир Вълчев.  Той добави, че това ще бъде изцяло светско образование.  Министърът отбеляза, че няма да има задължителен час по религия, а задължително избираем час. Този термин..

публикувано на 05.05.25 в 15:08