Пловдивският бизнесмен Тодор Кашилски, който произвежда сребърна бижутерия е сред малцината подал обяви за назначаване на украинци на работа. В Единния информационен портал за украинците в България от Пловдив има общо 8 обяви за работа за бежанците, четири от които са негови.
Казва, че го прави и по хуманитарни, и по икономически съображения. До момента е приемал работници по линия на обмена за временна заетост от ЕС. В миналото е имал запитвания от украинци, но ограничения в трудовото законодателство са му попречили да ги наеме на работа. "По- лесното назначаване сега, ще улесни и тях и нас", каза пред Радио Пловдив Кашилски.
Фирмата му има възможност да назначи хора на три или четири длъжности, като те са много различни. "Възможно е да назначим трима души, но може и пет – шест човека. Зависи кой с какви умения ще дойде", обясни той
Сребърната бижутерия не е сред производствата, които предизвикват кризи, като с тази с олиото, казва още Кашилски и добавя, че опашките и презапасяването са част от народопсихологията ни и притесненията на хората от неизвестносттта.
"От тази гледна точка хората реагират по най- ествествения начин. За бизнеса обаче това означава несигурност, а той иска сигурност", коментира бизнесменът. Втора седмица той си задава и въпроса как войната в Украйна ще се отрази на неговия бизнес. "Трудно ми е да отговоря рационално. Мога да отговоря на базата на минал опит от кризата през 2008-ма година, после 2015-2016-та имаше пак подобна ситуация, но тогава нещата сравнително бързо се оправиха. Имаше вдигане на цената, след това имаше падане и след това уравновесяване на търсенето и предлагането".
Пропуснати ползи, затваряне на търговските центрове, намалено търсене са негативните последици от ковид - кризата. Излизаме от нея с оптимизъм, но ни притеснява инфлацията, каза още Тодор Кашилски. Като основен проблем той определя разходите за работни заплати и липсата на кадри.
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..