Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Срещата с премиера донесе на бизнеса предвидимост

| обновено на 14.03.22 в 16:22
Светлин Илиев
Снимка: Уикипедия

В настоящата ситуация на военно-политически конфликт близо до нашите граници, на един обезумял пазар за електроенергията, такова съобщение бе изключително важно и дава ключовата дума, от която бизнесът се нуждаеше. И тя е предвидимост.“ Така изпълнителният заместник председател на „Съюза за стопанска инициатива“ Светлин Илиев коментира резултата от срещата днес между бизнеса и премиера Кирил Пеков.  

В предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив той благодари на държавата, че е откликнала  "светкавично“ на молбата им за среща, на която да се потвърди, че бизнесът ще продължи да бъде подпомаган в следващите два месеца заради скъпите енергоносители.

Светлин Илиев коментира като очаквана реакцията на презапасяване, на която ставаме свидетели. „Като изключим спекулативния апсект на някои пазари, това е напълно нормално психологическо чувство“, каза той и припомни началото на ковид-кризата, когато имаше подобно презапасяване от страна на домакинствата. Той, обаче, предупреди, че всяко сътресение и презапясяване води до недостиг и изкуствено завишаване на цените.

Според Илиев, българският бизнес се е ориентирал добре по време на ковид кризата и е получил навеременна помощ от държавата за излизане от нея. Сега предстои да се видят последствията и от тази криза, чийто ефект не е само у нас, а и в цяла Европа. Той изрази надежда да не влезем в хипотеза на стагфлация, тъй като посочи, че тогава мерките, които ще трябва да се вземат, няма да се харесат нито на бизнеса, нито на обществото.

Надеждите, според него, са в „шоковото“ инвестиране в европейската икономика чрез Българския план за възстановяване и устойчивост, който да влее нови средства в икономиката ни.

Светлин Илиев, който е и председател на Българската асоциация по киберсигурност, смята, че в условията на отново „шокова“ (по думите му) цифровизация заради ковид, малките и средните предприятия у нас често са забравяли за своята киберсигурност. Като отчете отворената врата за диалог с новото министерство на електронното управление, той предупреди: „Ако ние изложим една компания чрез нейната цифровизация на по-големи рискове за нейните бизнеспроцеси, ние реално имаме негативен ефект“.

Цялото интервю със Светлин Илиев може да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54