Като аргумент, той посочи украинската съпротива, военната помощ на Запада, очакваните тежки последици за Русия от санкции, както и отказа на големи държави, в т.ч. и на Китай, да помагат, освен "с някакви дребни жестове. В такъв тип конфликти печеливши няма, но въпреки тежките загуби ще спечелят Украйна и Свободният свят."
За очакваното развитие на събитията за самата Русия Киряков припомни, че независимо, че тя непрекъснато е подчертавала през последните 15 години, че " е с втората най-силна и голяма армия в света", това не отговаря на истината. Русия е изолирана от всякакви търговски и икономически процеси в света и очаквано ще се превърне в икономически придатък на китайската икономика.
"Русия е свикнала в историята си да живее бедно и на ръба на оцеляването и то не само по време на война. Едва през последните 15 години започна да се вижда някаква светлина в тунела, благодарение на милиардите, които Западът изсипваше и като инвестиции, и като плащания за енергоресурси в Русия. Затова в краткосрочен план изолацията няма да и направи впечатление, но в дългосрочен - изолацията на страната и от дипломацията, и от финансите, и от пазарите на енергоносителите, ще превърне Русия в петостепенна държава в рамките на световните икономически процеси. За това Китай сега си прави добре сметката дали да даде подкрепа на едната или за другата страна."
По думите на Киряков, връзката между китайската икономика и икономиките на Западния свят е толкова голяма, че един катаклизъм ще навреди на всички, за разлика от руската икономика, която се оказва не толкова значима.
За да се справи Европа с руската енергийна зависимост обаче, тя трябва да ускори процесите на инвестиции в сектора.
"Дълбоко погрешна представа е, че през икономиката и благоденствието Русия ще може да бъде поставена на различни релси за развитие. Откъсването от благоденствието на руснаците показва погрешната представа на Запада за начина, по който руснаците мислят и възприемат Света."
Киряков обаче бе категоричен, че Западът трябва да продължи да отстоява заетата от него позиция в момента, независимо от цената, която ще плати. Цената е голяма, но на страната на този Запад са пазарната икономика и свободата и това е световен проблем.
Чуйте повече от звуковия файл:
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..