Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протест на земеделци блокира пътя Пловдив - Карлово

| обновено на 16.03.22 в 17:58
4
Снимка: Иванка Петкова, Радио Пловдив

Над 150 производители на плодове и зеленчуци от цялата страна излязоха на протест в Пловдивско и развяха плакати с надписи "Спрете геноцида над сектор "Плодове и зеленчуци", "Не убивайте българското земеделие".  С три трактора те блокираха движението на пътя Пловдив – Карлово при разклона за Калояново и започнаха шествие. 


Причината за протеста е разпределението на парите по ковид мерките между отделните сектори в земеделието. Те настояват за промяна на механизма, по който се разпределят COVID помощите за сектора. Искането е бюджетът да бъде разпределен 50 на 50, а не 60 на 40 в полза на животновъдите, както предлага държавата. 

Плащанията по схемата за обвързана подкрепа не само са закъснели, но са и с 1/4 по-ниски спрямо 2021 г. В същото време себестойността на плодовете и зеленчуците се е увеличала с 40 до 50%, твърдят фермерите. По време на протеста стана ясно, че много от ангажираните в сектор „Плодове и зеленчуци“ се отказват от бизнеса си, тъй като не могат да се справят финансово. Само за година себестойността на продукцията им се е увеличила с 50% и сега работят на загуба.

Ако исканията  не бъдат чути, производителите на плодове и зеленчуци ще излязат на мирен протест пред Министерство на земеделието. Двама представители на бранша са отишли на срещата в ресорното ведомството, която е в същия час, в който е и протеста.

Заради блокираното движение, част от шофьорите потърсиха обходен маршрут. Въпреки това, повечето от тях казаха, че подкрепят действията на протестиращите производители.

На среща с представители на протестиращите министърът на земеделието Иван Иванов им е предложил такова разпределение на средствата по Covid мярката, което според него ги удовлетворява и те ще преустановят протестите си.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

На летище Крумово идват чуждестранните самолети за гасене на пожари

Очаква се първите екипи с летателна техника по механизма на ЕС да пристигнат на Летище Пловдив в 14:00 часа, съобщава БТА.  Активирахме механизма за гражданска защита на ЕС, очакваме четири хеликоптера и два самолета, които от днес следобед започват да пристигат в България и след преминаване на процедури, свързани с безопасността на екипажите,..

обновено на 27.07.25 в 12:14

Пик на жегите в неделя, Пловдивска област сред най-застрашените - до 42°

Червен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 11 области у нас. За останалите региони  предупредителният код е оранжев. Очакват се и гръмотевични бури след пладне в западните райони. Сред застрашените от пиковите жеги е и Пловдивска област.  Днес ще бъде слънчево, след обяд - отново много горещо...

обновено на 27.07.25 в 11:29

Някои зеленчуци поевтиняват на борсите, лимони и ябълки поскъпват

Повечето зеленчуци продължават да поевтиняват по тържищата, сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА.  Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, обаче се покачва, макар и минимално. Тази седмица той се повиши с 0,86 процента до 2,204..

публикувано на 27.07.25 в 11:28

Спират тежките камиони по АМ "Тракия" следобед

От 14:00 ч. до 19:00 ч. днес се ограничава трафикът на тежкотоварни автомобили над 12 т по автомагистрала  (АМ) „Тракия“ в участъка от Стара Загора до София, в платното в посока столицата, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ). Мярката се предприема пилотно предвид много интензивния трафик в края на седмицата в посока от морето към София..

публикувано на 27.07.25 в 08:22

Червен код за горещини над 40 градуса, отново BG-Alert в Пловдив

И  за днес, и за утре е обявен червен код за опасно горещо време, не само в Пловдив , а и в още над 10 области на страната с очаквани температури над 41 градуса по Целзий.  Още в 10 часа сутринта, продължиха предупредителните съобщения от системата BG-Alert по мобилните телефони на фона на силен звуков сигнал: Предупреждение! Високи..

обновено на 26.07.25 в 10:15