Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войски на НАТО и Русия в Украйна означава война

| обновено на 17.03.22 в 15:52

В 22-рия ден от войната в Украйна руските войски продължават да обстрелват обекти в редица украински градове, все повече са цивилните жертви. 

Над 100 000 бежанци са напуснали Украйна само за последните 24 часа, съобщават от ООН, а общият им брой наближава 3 170 000 души. Същевременно Русия декларира, че полага „колосални усилия“ за преговорите за примирие, които продължават.

Защо досега се провалят дипломатическите усилия и преговорите, как ще продължи войната? 

Първо се провалиха дипломатическите усилия да бъде избегната войната.  Това се дължи на факта, че липсваше необхомата поличическа воля за общи  решения. Диалогът се превърна във взаимни обвинения и ескалация - коментира международният анализатор и бивш дипломат Любомир Кючуков.

Според него единствено Франция и Германия се опитваха с дипломация да избегнат войната, но и те не успяха.

Сега има два варианта – двустранно, между Русия и Украйна и по международна линия.

Двустранният модел сякаш напоследък дава индикации, че се върви към намиране на решения.  Важно е при такива преговори и двете страни да дават положителни сигнали.

Изглеждат ли безплодни външните усилия? 

Това което направиха премиерите на Полша Словения и  Чехия беше демонстрация на подкрепа на Украйна, а не опит за някакви преговори.  Германия, Турция и дори Израел правят по-сериозни стъпки в тази посока. 

Израел е може би единствената страна от широкия Запад, която по естествени причини проявява разбиране и чувствителност към руските лозунги за "денацификация" и заради сянката на украинския  бунтовнически лидер от Втората световна война – Степан Бандера.  

Ролята на Китай изглежда минимална, той е доста сдържан в отношението си към този конфликт. Едва ли ще дойде оттам инициативата за диалог.

Основна първа стъпка е да се сключи поне споразумение  за прекратяване на огъня.

Дали и как да се помага на Украйна с военни средства?  

В политически аспект  това се вписва в общата посока на военен отговор. 

Тук още по-сериозно и опасно е предложението на Полша за изпращане на войски  на НАТО като мироопазващи сили.  

Това би била много  сериозна стъпка към интернационализация на конфликта, почти  предпоследна стъпка преди пряка война на НАТО с Русия.  

Защото ако на  терен в Украйна се срещнат едновременно и руски и натовски войски, войски на Алианса и на Русия – опасността от глобален директен  сблъсък вече става огромна. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54