Романът „Седем писатели в космоса” е българската номинация за наградата „Еврокон”, а авторът ѝ Николай Пеев е отличен и в категорията за най-добър писател. В програма "Точно днес" той благодари за номинацията на своите читатели.
"Бях доста изненадан, предвид това, че реших да се включа в първи кръг почти на шега в последния ден. Когато получих известие, че съм класиран за втория кръг, разбрах, че много хора са реагирали веднага и са ми дали възможност да премина в следващия кръг с утвърдени български писатели. Сега следва да бъде изпратен независим екип от България по програма на Министерството на образованието, за да бъдат представени всички номинации за книга, за автор, за художник."
По думите на Пеев, след три издадени киги, сега му предстои и издаването на четвърта, която е на финалния си етап.
"Интересното е, че това е втората ми книга, аз започнах да работя веднага по нея след завършването на "Денят на Инвикта", но се родиха други истории за споделяне с читателите и тя остана във времето. Сюжетът й е доста актуален и ако бях подходил навреме към нея, сега щеше да предизвика още по-голям интерес. Сюжетът е в една екстремна за човечеството ситуация."
Пеев не откри подробности около времето, в което се развива сюжетът в книгата, но подчерта, че предизвикателство за него да работи в областта на фантастиката, е увереността, че всеки един човек, следейки новините и хода на човешкия прогрес, би могъл да се развива като фантаст и да разгърне като история събитията от близкото бъдеще.
Интервюто - звуковия файл:
“Eврокон” е ежегоден фестивал за фантастика, който се провежда на територията на Европа и събира най-масово представители на фантастичния фендъм от различни европейски страни. След оспорвано гласуване в отделните категории бяха излъчени победителите, които български делегат ще представи на работната среща на Европейската общност за научна фантастика (ESFS) на фестивала Еврокон през април в Дюделанж, Люксембург. Тази година изданието събра над 1600 валидни гласа, а крайните резултати бяха сметнати съгласно правилата за гласуване.
Дружеството на пловдивските художници кани почитателите на изобразителното изкуство на още една изложба, посветена на пролетта. В галерия "Пловдив" в сградата на Общинския съвет ще бъде открита самостоятелната изложба живопис „Вълшебство на пролетта“ на Диана Иванова. Диана Иванова е родена и живее в Пловдив, участвала е в множество сборни..
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този - защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слушайте разговора в..
Първа самостоятелна изложба в Пловдив открива Анелия Николова в галерия Elysium. Експозицията включва произведения, създадени през последните две години, вдъхновени от музиката на Рахманинов, Бах, Григ, Равел, Вивалди и Брамс, от литературата на Итало Калвино, Милош Църнянски и Ерик-Еманюел Шмит, както и от поезията на Збигнев Херберт...
На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..