Днес, в Световния ден на хората със синдром на Даун, в Пловдив се открива първият по рода си център в България, където децата със синдрома на Даун ще могат да се забавляват, обучават и творят заедно с други деца, клуб „Всеки може“. Това ще бъде и място, където семействата ще могат да се срещат, да обменят опит и да си помагат.
За първи път денят е отбелязан по време на Шестия световен симпозиум, посветен на синдрома на Даун, който се провежда в Палма де Майорка през 2006 година. Двадесет и първо число на третия месец, не е избран случайно, а за да покаже, че синдромът на Даун е свързан с тризомия (три копия), на 21-та хромозомна двойка.
На този ден обуваме различни шарени чорапи, за да покажем, че сме съпричастни и приемаме хората със синдром на Даун. Различните шарени чорапи ни напомнят колко пъстър и многообразен е светът, с хора като тях.
В 15 часа, в града под тепетата, на ул. „Димитър Талев“ 2А, с тържествен водосвет, отваря врати клуб „Всеки може“, към Фондация „Up with Down“.
"Това е един добър пример, с който ние стартираме. Но, това не означава, че всяко градче и селце в България, не може да последва този пример. Напротив, даже приветстваме и ще подкрепяме такива клубове, центрове, където и да има желание за това. Много ни е важно децата със синдром на Даун, като под деца ние разбираме и порасналите такива, всички хора със синдрома, да имат възможност да бъдат както със себеподобни така и с други деца, които са типично развиващи се. Това е уникалното за нас, затова казваме, че е първият по рода си такъв клуб.
Тези деца са малцинство, това е факт. Навсякъде, където и да отидем, средата не винаги, не искам да прозвучи грубо, но тя не е подготвена, не е готова да посрещне тези деца. Ние искаме, това да е една среда, в която децата със синдрома на Даун, да се чувстват в свои води, но и децата в норма, които също ще дойдат и ще се забавляват, за тях също да бъде толкова приятно и интересно", споделя Надежда Тодорова от Фондация „Up with Down“.
Информация за дейностите на клуба, може да откриете както в страницата на „Up with Down“, така и в социалните мрежи.
В предаването „Вход свободен“, Надежда Тодорова, разказва повече за инициативата.
Държавата е в готовност да подпомогне хората , чийто домове са засегнати от пожарите. Това заяви пред журналисти в Пловдив министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. Средствата ще бъдат осигурени от министерството. Пострадалите семейства могат да получат еднократна помощ в размер на три пъти линията на бедност, което е около 2..
Около 350 шофьори са били санкционирани в Пловдив след проверки на общинската система за видеонаблюдение. Полицаите са прегледали над 430 видеоклипа от началото на месец юни, откогато действа новата мярка за овладяване на пътните нарушения. Най-честите нарушения са преминаване на червен светофар, неспазване на пътни знаци и задължителни посоки,..
От днес в карловската болница спират да приемат жени за раждане, тъй като педиатрите от Детско отделение отказват да консултират новородени с различна степен на недоносеност. Мотивът им е, че са много натоварени. Досега един лекар е поемал всички консултации, след неговото пенсиониране няма желаещ да го замести, дори и след като на..
Турският Червен полумесец обзаведе и оборудва социална кухня в сградата на областната организация на БЧК в Пловдив. Президентът на Турския Червен полумесец Фатма Мерич Йълмаз бе на посещение при пловдивските си колеги, като се запозна с дейността на социалната трапезария, която има капацитета да изхранва над 100 социално слаби граждани по време..
Нова организация на движение, въведена с пътни знаци, ще повиши безопасността на движение по АМ „Тракия“ в област Пазарджик в участъка между 70-и и 90-и км, съобщи агенция "Пътна инфрасструктура". По разпореждане на министър-председателят Росен Желязков са предприети действия, с които да се гарантира сигурността на всички пътуващи по едно..