Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бесарабските българи - минало, настояще, бъдеще

| обновено на 21.03.22 в 16:52

Проектът „Моята българска история“, стартира преди няколко години. През 2019-та година, започва и поредицата "Историци и истории", която с малки прекъсвания, продължава и до днес. Всеки месец, във Фейсбук, на страницата на „Моята българска история“, се излъчва по една тема от поредицата „Историци и истории“.

На 22-ри март, онлайн от 18 часа, е лекцията „Бесарабските българи - минало, настояще, бъдеще“. Лектор е д-р Галин Георгиев, от„Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей“ – Българска академия на науките и дългогодишен изследовател на българските общности в Украйна и Молдова. 

Част от темите, които ще бъдат засегнати са: Какво знаем за миналото на бесарабските българи? Запазила ли се е връзката между бесарабските българи и България, и по какъв начин възприемат те своята прародина? Какъв е начинът на живот и културата на бесарабските българи?

Ще могат да бъдат задавани въпроси на госта, както по време на самото излъчване така и предварително, може да зададете вашите такива на Фейсбук страницата на събитието, „Бесарабските българи: минало, настояще, бъдеще“. След излъчването на темата, ще бъде качен и запис във Фейсбук.

През април, предстои лекция на тема „Съдбата на османското наследство в съвременна България“.

Зорница Петрова, координатор на проекта „Моята българска история“, разказва в предаването “Вход свободен“. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Над 1 800 души в сградите на Градската художествена галерия

Опашки от желаещи да разгледат голямата постоянна експозиция на Градска художествена галерия се появиха в Пловдив.  Над 830 пловдивчани и гости, сред които не малко чужденци, успяха безплатно да се насладят на великолепието на българското изобразително изкуство, създавано през последните 200 години, представено в историческата сграда на ул...

обновено на 18.05.25 в 15:15

Изложбата "Открития 2024" е в Археологическия музей - Пловдив

Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила, казват организаторите на новата изложба в  Регионален археологически музей – Пловдив .  На 17 май 2024 г.  ще бъде открито четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от..

обновено на 17.05.25 в 10:26

Археологът София Христева ни води по Небет тепе

Археологът София Христева разказва за Небет тепе в следващото пътешествие из „Духовните маршрути в Пловдив“. Тази събота - 17.05.2025 г., в 10:00 ч. със сборен пункт пред входа на Небет тепе, започва поредният маршрут от новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив 2025“. Водач ще бъде археологът София Христева, която освен доказан специалист..

публикувано на 17.05.25 в 07:54

В "Срещите" - разговор за човека и Бог

С писателя акд. Владимир Зарев по романа му "И аз слязох" си говорим и питаме - защо темата за разпятието на Иисус Христос продължава да вълнува хората 2000 г. по-късно ?  И още - защо Бог го изпраща на земята, за да разреши проблема за властта, и каква е връзката човек и Бог?  Слушайте, интересно е.

публикувано на 16.05.25 в 10:26

Камерният фестивал се открива в Пловдив на 18 май

Най-старият фестивал за камерна музика в Европа отваря в неделя своето 61-во издание. Международният фестивал на камерната музика в Пловдив е знаково и устойчиво културно събитие за града и страната.  На 18 май от 19,30 ч. в емблематичното пространство на Регионален етнографски музей Пловдив стартира 61-то издание на Международен фестивал..

публикувано на 16.05.25 в 09:30