Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пропагандата внушава, че сме в голяма криза, а не е така

Въпросът с нивото на работната заплата в България е "вечно неразбран", каза в предаването "Точно днес" финансовият анализатор Светозар Гледачев. По думите му таму където даржавата се намеси повече, там заплатите са по- ниски, а по отношение на МРЗ -  там, където такова нещо няма, хората са по- богати.

Според него повечето социални групи у нас са на плюс, защото работните заплати са нарастнали с 14 % от миналата година, а инфлацията с 10%, малко са губещите. Безработицата също е ниска - 4.5%. Средната работна заплата за м.г.  е 1612 лева и за да има още увеличение трябва да има икономика, производство. 

В момента пропагандата внушава, че нещо страшно се случва в България, а това не е така. Страшното е в Украйна, където хората умират, обобщи Гледачев. По думите му правителството смекчава удара със социалните си програми и от десни позиции прави леви реформи, което не е дотам добро, защото, когато се опитваш да угодиш и на двате страни, най - вероятно и двете ще те намразят. 

И в момента има липсаващи кадри, като тези в селското стопанство, където дори и при 100 лева надница на ден, няма кой да работи. IT специалисти, дори в началото на стажа си, започват с 2000 - 3000 лева заплата и има дефицит. Има сруктурна безработица и затова българският бизнес изнася в чужбина бизнеса си. 

Всички политически цели в съвременния свят се постигат чрез медиите - трябва да се изкара мухата слон и слонът - муха, смята анлизаторът. А нищо не е толкова лошо, нито толкова хубаво, колкото се показва.

Според Гледачев по отношение на войната правителството се държи така, че след време  ние ще бъдем от губещата страна. 

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Очакваме 35 000 души за "Хилс ъф рок"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Хилс ъф рок“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала – подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39