Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цените за общинските такси и услуги разединиха съветниците

Вдигането на цените на таксите и услугите, предоставяни от общинските предприятия в Пловдив, успя да противопостави общинските съветници още преди да бъде гласувано на сесията, която е утре. И това е съвсем нормално, защото те са хората, които трябва да защитават интересите на пловдивчани, а истината се ражда в конструктивния спор.
      

Администрацията, която предлага повишаване на част от таксите и услугите, мотивира решението си с дългия им застой на едни и същи нива, поскъпването на цените за електроенергия и увеличаването на разходите за работни заплати. Те ще скочат средно между 10 и 30 %,  но има и такива, които ще останат без промяна, обясни Таня Юриева началник на стопанския отдел на Община Пловдив.

Първа във фейсбук позицията си изрази Веселина Александрова от „Да България“. От нея става ясно, че по време на редовното заседание на Общинския съвет такса куче ще се превърне в ябълката на раздора между нея и местната власт. Предложението е от 30 лв. тя да стане 50 лв.

В позицията си Александрова подчертава, че такса по дефениция се заплаща за предоставена услуга. „В случая не е ясно каква услуга предоставя общината на плащащите я. Посочени са някакви разходи, извършени за 8-годишен период за изграждане на площадки, за дезинсекция, за кампании за осиновяване на кучета, за издръжка на безстопанствени кучета и т.н.

Това са все дейности на общината, които няма как да определим като услуга, която получава заплащащият такса собственик на куче. Пример – на площадките може да се разхождат всякакви кучета, а не само на онези, които плащат такса”, аргументира се Веселина Александрова. Според нея голяма част от новите такси са незаконосъобразни или са  формирани по остарели правила.

В същото време Ангел Иванов от „БСП за България“, чиято партия изначално е социално ориентирана, смята, че по-високите такси на част от услугите няма как да бъдат избегнати, защото всички разходи за предоставянето им скачат през последните месеци.

„Има неща, които са обективни – ако погледнем към културата, таксите в музеите трябва да се вдигнат, въпреки че голяма част от посетителите са ученици и деца. Там просто цената на тока играе голяма роля.

Но има и такива, които може да не бъдат вдигани толкова високо. Например, тази за тротоарно право, когато става въпрос за разместване на различни сезонни обекти, е възможно да е по-ниска“, коментира Ангел Иванов.

Той обясни още, че вдигането на цените на услугите обаче може да изправи общината пред риск  голяма част от пловдивчани да се откажат да ги ползват.

Повече чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54