Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Времето, прогнозите и ние „Ден след ден"

Врабчета в центъра на Пловдив
Снимка: Антоанета Петричанска

Проверяваме я непрекъснато и не можем без нея. Нито без хората, които я подготвят. Прогнозата за времето – опитваме се да я отгатваме сами, гледайки звездите, облаците, залеза, но обикновено не познаваме.

Казват, че си говорим за времето, когато нямаме какво друго да си кажем. Но всъщност, май е обратното. Има толкова много какво да си кажем за него, че често няма нужда да търсим други теми за дискусия.

Защо прогнозата за времето не е климатичен модел? Има ли връзка между зачестилите стихийни бедствия и измененията на климата? Как се променя времето на Балканите и каква ще е климатичната 2022-ра година? В Международния ден на метеорологията търсим коментара на климатолога Симеон Матев от Софийския университет “Св. Климент Охридски“.

Финализирането на проект за изменението на климата доведе в Пловдив министъра на околната среда и водите Борислав Сандов. Какви мерки се предприемат срещу риска от наводнения в Източно-Беломорския район на България? Емил Костов следи срещата на екоминистъра с експертите и кметовете на 10 общини.

И още:

Доходите на българите и растящите цени на горива, продукти от първа необходимост, транспорт. Механизъм ли е минималната работна заплата страната ни да се отлепи от последното място в ЕС и докога ще говорим за работещи бедни в България? Защо синдикати, работодатели и правителство са орел, рак и щука по темата доходи?

След вчерашното извънредно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество анализът по темата е на икономиста Агоп Каспарян.

Парламентът прие на първо четене закриването на специализираното правосъдие. За скандалите около промените в съдебната власт и юридическия лабиринт, в който затънаха институциите в последните дни – разговор с проф. Пламен Киров, преподавател по конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

И пак от Пловдив:

Антония Попова информира в аванс за тазгодишното издание на Opera Open, музикалният фестивал, който има амбицията да превърне Пловдив в столица на оперния туризъм от юни до септември.

Срещата ни по Радио Пловдив започва след новините в 15 часа и продължава до 17 часа. 

Слушайте програма „Ден след ден" и в днешната сряда, 23 март. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Контрол през пари (цени) "Ден след ден"

Факт е, че цените се покачиха изключително много. Факт е, че цените изпреварват доходите. Факт е, че въпреки „увеличението“ с близо 100% на заплатите през последните 5 години, не сме по – богати. Усещането е илюзорно, защото живеем на кредит. Търговските вериги у нас продават с минимум 100% надценка, а монополната им спекула прави невъзможни..

публикувано на 13.02.25 в 14:40

"Вход свободен" в Световния ден на радиото

Понякога човек, особено когато е недоволен от времето, сезона или битието по принцип, гледа числото на календара и си мисли: "Каква безлична дата!". И е в абсолютна, напълно субективна  грешка. Това, което за един е скука точно в този момент, за друг е пик на възторга и радостта от живота. А от летописа на света ни гледат събития, които точно на..

публикувано на 13.02.25 в 09:25

Бойкот или не "Точно днес"?

Бойкот и контрабойкот на пазаруването в големите търговски вериги се готви за четвъртък. Ще останат ли празни кошниците на пловдивчани днес или както се случва нерядко - парата на протеста ще остане в социалните мрежи. Елена Крушкова ще провери и ще разкаже в предаването малко преди 9 часа. Преди това ще ви срещнем със собственик и управител на български..

публикувано на 12.02.25 в 17:16

Реалност и илюзия "Ден след ден"

Разрастващото се пловдивско село Скутаре има проблеми с качеството на електрозахранването. Катя Тодорова, която е кмет на селото, не е убедена, че обявената вчера от Електроразпределение Юг частична реконструкция на мрежата, ще реши проблема за всички живеещи. Ще чуем и отговора на електрокомпанията. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете,..

публикувано на 12.02.25 в 14:24

Изследваме щастието във "Вход свободен"

Пореден епизод от февруарските "Уроци по щастие" с консултант Петя Георгиева, разглеждаме предизвикателствата пред двойката за 2025-та.  С Андрей Илиев продължаваме да разглеждаме принципите за изграждане на добри и устойчиви навици.  В "За и против" поставяме вечната февруарска дилема - Свети Валентин или Трифон Зарезан! Разказваме ви и за терапията с..

публикувано на 12.02.25 в 09:30