Над 80 образци на пощенски картички, създадени от едни от най-известните български фотографски ателиета, представя в Балабановата къща изложбата „Поздрав от Самоков и Чамкория“.
Откриването ѝ е по повод Международния ден на пощенската картичка и 130 години от издаването в Пловдив на първата илюстрована картичка в България през 1892 г. по времето на Първото земеделско и промишлено изложение.
Истински разцвет на разпространението на картички бележи приемането на Закона за пощите, който през 1897 г. дава разрешение на различни ведомства и частни лица да ги издават.
Организатори на изложбата са Общинският институт „Старинен Пловдив и Градският исторически музей в Самоков.
"В нашия фонд има съхранени екземпляри от 6о-те год на 19 век - още със самото начало на фотографията в нашите земи" - разказа пред Радио Пловдив директорът на музея д-р Веселин Хаджиангелов. Той допълни, че по онова време пощенските картички стават много модерни и се превръщат в исторически документ, в който хората, пътувайки и показвайки къде са били, предават редица исторически съобщения и правят пътуваща реклама на изобразените места.
"Чамкория е първият летен курорт у нас с указ на цар Фердинанд, станал любимо място на българската интелигенция и заможните хора", припомня Хаджиангелов. А Самоков посочва като културен и индустриален град, който бележи разцвет като порта към величествената Рила планина. Затова и изображения точно от двете места са застъпени във фотографските картички.
А посланията, които в миналото са пътували с тях, винаги са били съпроводени с пожелания за здраве, късмет, спокойствие и благоденствие, добавя директорът ма самоковския музей.
Още за впечатляващата изложба може да чуете от интервюто на Екатерина Костова с д-р Веселин Хаджиангелов в звуковия файл под снимката.
В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..
През 60-те години на ХІХ век, преди да стигне до откриването на Троя, тогава все още непрочутият Хайнрих Шлиман първо изследва острова на цар Одисей – Итака, където не намира нищо особено. После минава през Микена, градът на цар Агамемнон, а също и през Тиринт. Когато стъпва на егейското крайрежие на Турция, той първо отива в селото Бунарбаши,..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 1 2 . 07. 202 5 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърскин Колдуел. Божията нивица. 216 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Иън Макюън. Изкупление. 402 стр., 6А, Колибри, 2025. Капка Касабова. Анима. 480 стр., 7А, ICU, 2025. Сю Хинсенбъргс...
Националният музикален театър „Стефан Македонски“ отбелязва юбилейните 200 години от рождението на композитора Йохан Щраус – син с концерт-спектакъла „Кралят на валса“. Той започва от 21 часа тази вечер на сцената на Античния театър в Пловдив, където ще се качат оркестърът, балетът и хорът на Националния музикален театър. В програмата са..
Премиера на мултимедийния спектакъл на цигуларя Васко Василев „Пътешествието“ ще се състои тази вечер на Античния театър в Пловдив. Концертът е в програмата на фестивала Опера Оупън. Заедно с Oркестъра на Опера Пловдив, по покана на Васко в спектакълa ще се включат Pamela Nicholson (Памела Никълсън), пиано; Aurelio Martinez-Chico..