Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Състезание посрещна кандидат-студентите в ТУ-Пловдив


При голям интерес се проведе денят на отворените врати във филиала на  Техническия университет в Пловдив. Традиционно най-желани във висшето учебно заведение са специалностите компютърни системи и технологии и дизайн и печатна комуникация. Наплив се очаква да има и за новата специалност – интелигентни системи и изкуствен интелект. 

Станислав Христов учи микропроцесорна техника в Професионалната гимназия по Електротехника и електроника в Пловдив. И понеже техническите специалности го влекат дванадесетокласникът възнамерява да продължи висшето си образование в тази насока. 
"Смятам да уча електроника. Най-много ми харесва да проектирам печатни платки, да чета схеми и да ги запоявам", обясни Христов. 

Бъдещите студенти имат възможност да избират измежду 13 бакалавърски специалности, сред които авиационна техника и технологии, индустриално инженерство, компютърно моделиране и технологии в машиностроенето. Има и една нова специалност.

"Интелигентни системи и изкуствен интелект се казва. Характерното за специалността е, че в първите три години студентите ще изучават задължителни учебни дисциплини, а в последната четвърта година с набор от учебни дисциплини ще може да се формира набор от специализация.
Една такава специализация може да бъде интелигентни системи и изкуствен интелект в областта на индустриалните технологии, друга - в областта на транспортните средства, трета в мехатрониката", обясни  Вълю Николов, директор на Филиала на Техническия Университет в Пловдив. . 

В университета са изградени 10 чисто нови лаборатории, като кандидат-студентите бяха най-впечатлени от тази, в която се извършва Дино тест. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54