Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владислав Христов е първият българин носител на "Haiku Hike"

| обновено на 28.03.22 в 15:36
Снимка: Личен архив

Нови отличия и световно признание за българското хайку. Владислав Христов стана първият българин носител на наградата "Haiku Hike", организирана от Университета в Аризона и Културния център на град Тусон. В конкурса са участвали 1056 хайку на 692-ма поети, от 29 държави. Третото издание на конкурса беше на тема „Метаморфози”, а отличените двайсет текста ще бъдат поставени на билбордове, в централната част на Тусон.

Награденото хайку на Владислав Христов:

бежански лагер

сутрешният дъжд се превръща

в светена вода

Идеята на този конкурс е да привлече повече автори на хайку, които да пишат за нещата, които ги заобикалят. Хайку отразява действителността ни и нашите най-наболели проблеми, а този конкурс в третото си издание може да се похвали с рекордно участие. Темата на конкурса „Метаморфози“ е нещо, което ни предизвиква да се замислим дали това, което виждаме е всъщност това, което ни се случва. В съвременния свят сме заобиколени от много, най-общо казано, манипулации и ако не се замислим какво виждаме няма да разберем какво всъщност е това. Така, че с хайку като една кратка литературна форма, можем да отсеем и да фиртрираме, в три реда, нашето виждане за заобикалящата ни релност. Моето тристишие за този конкурс е свързано, именно, с проблемите на света и онова, което се случва, войната, бежанската вълна. Тези страдащи хора по някакъв начин ни дават сигнал, че в един следващ момент ние можем да бъдем в тяхната ситуация. Това е знак за цялото човечество, че е необходимо да бъдем по-мислещи и повече да си помагаме“, казва Владислав Христов.

Хайку поетът е и сред шестимата отличени българи на Международния хайку конкурс „Golden Haiku”. В тазгодишното, девето, издание са взели участие над 2900 поети, от 71 държави. Останалите отличени наши сънародници са Цецка Илиева, Радостина Драгостинова, Кристина Тодорова, Радка Миндова и Ангел Дюлгеров.

Конкурсът „Golden Haiku”, тази година беше на тема „Рестартиране и повторен разцвет”. И тук, избраните текстове ще бъдат изложени на билбордове, на някои от най-емблематичните улици на Вашингтон, от март до началото на май.

В Америка, като цяло, поезията минава отвъд границите само на словото. Тя има и своята сериозна социална функция, която в Европа е по-скоро изгубена, защото тук всеки пише някакви стихове, публикува ги често в социалните мрежи и чака някакви лайкове. Липсва по-солидна основа, за по-голямо послание. Докато в развиващия се свят се търси личния контакт с читателя, търси се посланието отвъд само личната история. Но, хайку затова е ценно, защото е поезия, която събира различни хора от цял свят. Тръгва от Япония, и към момента има стотици хора, които пишат хайку. Те са част от големи групи във Фейсбук, където активно комуникират. Те са съпричастни към всичко, което се случва. Хайку е едно островче на човешкото в поезията“, споделя още Владислав Христов.

Според него, в последните няколко години, хайку се превръща и в посланик на българската култура по света. За миналата година, шестима български автори са част от класацията Топ 100, за най-креативен хайку автор в Европа „Haiku Euro Top 100“. Това е и знак, че ние се отваряме към света, поезията не става все по-камерна. Тя е камерен жанр, но има способността за бърза комуникация с читателя.

В момента, Владислав Христов подготвя своя книга с хайку, на български и английски език. Предстои и представяне на книгата му с кратки прози „Мопсът на Вазов“, в Пловдив и София.

Владислав Христов гостува в предаването „Вход свободен“.

Чуйте повече, в прикачения файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдив финансира с над 1 750 000 лева 51 проекта в Културен календар 2025

51 проекта ще получат финансиране от община Пловдив като част от Културния календар на града за 2025 година в раздел „Фестивали и значими събития“. Общият им бюджет е 1 753 000 лв. С най- много точки от комисията е оцецено проденото издание на „Пловдив чете“, за което ще бъдат дадени 58 000 лева. С най- високо финансиране са..

публикувано на 14.11.24 в 15:44

С концерт в Пазарджик почитат проф. Иван Спасов

Със симфоничен концерт в Пазарджик ще бъде отбезяна 90-та годишнина от рождението на композитора и диригент проф. Иван Спасов.   Той е един от най-значимите творци на 20-и век в България, почетен гражданин на Пазарджик. Основател и дългогодишен ръководител на Симфоничния оркестър в града. Създател е и на най-голямото културно събитие там -..

публикувано на 14.11.24 в 07:42

Изложба на Здравка Рубин и Петя Щербак в галерия „Лабиринт“

„АкварелНо“ е названието на съвместната изложба  на Здравка Рубин и Петя Щербак в галерия  „Лабиринт“. Здравка Рубин е пловдивчанка, която от много години живее в Денвър, Колорадо, САЩ. Завършила е Художествената академия Щиглиц в Санкт Петербург, Русия, специалност „интериорен дизайн“.  В Международен панаир Пловдив реализира..

публикувано на 14.11.24 в 07:37

Япония гостува в Перущица с книги и изложба

В Дановото училище в Перущица ще бъдат представени две произведения, посветени на Япония - пътеписът „Аригато, Токио - градът, който живее в ХХII век“ от доц. Атанас Владиков, и изложбата "Кацушика Хокусай и неговият кръг. Шедьоври на японското Суримоно - Скритата красота". „Написах настоящата книга, без да претендирам за изчерпателност...

публикувано на 14.11.24 в 07:22

„Гладиатор II“ открива Киномания в Пловдив

Филмът  „Гладиатор II“  на  режисьора Ридли Скот открива Киномания тази вечер в Пловдив. Това е дългоочакваното продължение на славния епос от преди 24 години.  Във фестивалната програма е включено ново европейско кино и хитове от фестивали в Кан, Венеция и Берлин. Представен пред половдивска публика ще бъде филма "Болеро". Той е за..

публикувано на 14.11.24 в 06:28