От началото на април превозвачи планират да поскъпне междуградският транспорт в региона. Причината – скокът на горивата, на тока и на минималната работна заплата.
До дни се очаква с до 20 % да поскъпне цената на билета за междуселищния транспорт, изпълняван от пловдивската фирма „Хеброс бус“. Дружеството обслужва редица линии в областите Пловдив и Пазарджик.
„Поскъпването бе анонсирано още през март, но ще се случи през април, тъй като нашите договори са сключвани по Закона за обществените поръчки и трябваше документално да изгладим нещата", обясни управителят на „Хеброс бус“ Веселин Дошков. По думите се очаква по-скъпите средно с 20 % билети да влязат в сила до 5 април.
От 1 април поскъпва и транспортът в пазарджишката община Пещера. Получихме писмо от превозвача „Транссервиз“, че цената на билета в обществения транспорт ще се вдигне с до 25 %, каза заместник-кметът Гълъбина Карамитрева.
За да тушира поскъпването, община Пещера заделя 30 000 лв. като субсидии за транспорта в бюджета си, който трябва да се гледа от местния парламент на 7 април. Общината очаква и целеви субсидии от държавата.
В Смолянско един от най-големите превозвачи – „Рожен експрес“, засега се въздържа от вдигането на цената на билетите. „Причината е, че изчакваме приемането на бюджета на общината на 31 март, за да видим какви разчети са направили и какви субсидии са заложили. Истината обаче е, че за година ситуацията е коренно различна“, коментира Димитър Палагачев от фирмата, която обслужва 50 % от автобусните превози в региона.
Освен поскъпването на горивата, тока и минималната заплата влияние ще окаже и въвеждането на ТОЛ системата за второкласните пътища, коментира Васил Пиронков, председател на УС на Камарата на автобусните превозвачи. По думите му поскъпването е неизбежно.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..