Близо 10 милиона лева са необходими за превръщането на бившата Белодробна болница в Пловдив в Център за бежанци. Общината ще търси тези пари от държавата чрез областната управа.
Този следобед в деловодството на областната администрация е внесено писмо с план-сметката за необходимите строително-ремонтни дейности, а те са на обща стойност 9 844 912 лева, съобщи пред Радио Пловдив д-р Калин Калинов, директор на общинската дирекция „Здравеопазване“.
Ако нямаме помощ от държавата, тези пари трудно могат да се намерят от общинския бюджет, макар че той все още не е приет, коментира д-р Калинов.
Сградата и паркът са общинска собственост и без гласуване на Общинския съвет, който е принципал, Белодробна болница няма как да се превърне в Център за бежанци, категоричен е директорът на общинското здравеопазване в Пловдив.
Той обясни, че сградите на закритата от години Белодробна болница са доста занемарени. Обследването е направено още по време на първата ковид вълна, когато се коментираше идеята там да се помещава ковид болницата на Пловдив.
Заради увеличаващия се брой украински мигранти, решихме в тази база да концентрираме приема и обслужването на тези бежанци, каза д-р Калинов. Идеята е коментирана и със заместник-кмета по социалните дейности Георги Тютюков като решението е сградата да бъде възстановена.
Тези инвестирани средства в ремонта на сградния фонд по - късно ще дадат резултат при евентуалното възстановяване на медицинските дейности на болницата, заяви шефът на общинското здравеопазване. Той припомни, че такава е и волята на дарителя Димитър Кудоглу.
Д-р Калинов сподели, че общината има намерение да превърне Белодробна болница в общински хоспис, тъй като градът има належаща нужда от такова социално заведение.
Тази сутрин служители на общинските предприятия „Градини и паркове" и „Чистота" са започнали почистването на помещенията в сградите на бившата Белодробна болница. Ще бъдат проверени водопроводната и електрическата инсталация и отоплителната система. Дворът също се бъде почистен и облагороден.
Интервюто на Екатерина Костова с д-р Калин Калинов е в прикачения звуков файл.
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..