Близо 10 милиона лева са необходими за превръщането на бившата Белодробна болница в Пловдив в Център за бежанци. Общината ще търси тези пари от държавата чрез областната управа.
Този следобед в деловодството на областната администрация е внесено писмо с план-сметката за необходимите строително-ремонтни дейности, а те са на обща стойност 9 844 912 лева, съобщи пред Радио Пловдив д-р Калин Калинов, директор на общинската дирекция „Здравеопазване“.
Ако нямаме помощ от държавата, тези пари трудно могат да се намерят от общинския бюджет, макар че той все още не е приет, коментира д-р Калинов.
Сградата и паркът са общинска собственост и без гласуване на Общинския съвет, който е принципал, Белодробна болница няма как да се превърне в Център за бежанци, категоричен е директорът на общинското здравеопазване в Пловдив.
Той обясни, че сградите на закритата от години Белодробна болница са доста занемарени. Обследването е направено още по време на първата ковид вълна, когато се коментираше идеята там да се помещава ковид болницата на Пловдив.
Заради увеличаващия се брой украински мигранти, решихме в тази база да концентрираме приема и обслужването на тези бежанци, каза д-р Калинов. Идеята е коментирана и със заместник-кмета по социалните дейности Георги Тютюков като решението е сградата да бъде възстановена.
Тези инвестирани средства в ремонта на сградния фонд по - късно ще дадат резултат при евентуалното възстановяване на медицинските дейности на болницата, заяви шефът на общинското здравеопазване. Той припомни, че такава е и волята на дарителя Димитър Кудоглу.
Д-р Калинов сподели, че общината има намерение да превърне Белодробна болница в общински хоспис, тъй като градът има належаща нужда от такова социално заведение.
Тази сутрин служители на общинските предприятия „Градини и паркове" и „Чистота" са започнали почистването на помещенията в сградите на бившата Белодробна болница. Ще бъдат проверени водопроводната и електрическата инсталация и отоплителната система. Дворът също се бъде почистен и облагороден.
Интервюто на Екатерина Костова с д-р Калин Калинов е в прикачения звуков файл.
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..