С нов графичен знак посреща 53-ия си рожден ден Общинският институт „Старинен Пловдив“ днес.
Буквеното изображение е отворено в основата си и създава асоциация за портал или порта, а в горната си част е стилизирана стела. Четвъртата геометрична форма символизира градежа, а линиите на буквата кодират три основни понятия - Пловдив, Памет и Портал.
Проектът е реализиран от екип в състав: доц. д-р. Елена Кантарева-Дечева и Калина Илиева от ОИ „Старинен Пловдив“ и доц. д-р Александър Гьошев и проф. д-р Галина Лардева-Минкова от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“.
Паметта е стелата, а порталът е преход към духовното пространство на предците ни, обясняват авторите. Шрифтът е по проект на художника доц. Дечко Дечев. Избран е заради съвременното си звучене и допълва графичния образ в хармонична цялост.
„Старинен Пловдив“ ще отбележи своя 53-ти рожден ден с изложбата „Възродено наследство“, експонирана в откритите пространства на Стария град. Откриването е от 17:30 ч. на площад „Атанас Кръстев“ в Стария град.
Празникът ще продължи с концерт в двора на Балабановата къща от 18:00 ч., с участието на проф. Борислав Ясенов – флейта и ас. Йордан Тоновски – пиано от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“.
Наред с 53-ия рожден ден на Общинския институт, тази година честваме и 66 години от обявяването на Стария Пловдив за Архитектурно-исторически резерват. Самите граници на резервата са по-големи от границите на Стария град, напомнят от община Пловдив.
Оттам допълват и че спогодба между България и ЮНЕСКО, подписана през 2004 година, определя статута на резервата „Старинен Пловдив“ като част от допълнителния списък на обектите на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
Интервю с директора на "Старинен Пловдив" Елена Кантарева може да чуете в прикачения звуков файл.
Осем творчески работилници, изложби, лекции и литературен куиз включва проектът „От Аз-буки до Изкуствения интелект“ на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. До края на април в библиотеката ще се открият калиграфска работилница под ръководството на художничката Захарина Петрова от Нов български университет и ателие по цианотипия –..
Съвместна изложба на двадесет автори ще бъде представена в пловдивската галерия “Резонанс” днес от 18 часа. Шестнадесет от тях са завършили Националната художествена гимназия “Цанко Лавренов” в Пловдив през 1995 година, а четирима от участниците са техните преподаватели по специални предмети. Юбилейната изложба е посветена на 30..
Историческият сборник „Неразказаната история за Троянската война“ ще бъде представен тази вечер в читалище „Св. св. Кирил и Методий“ в град Раковски. В книгата четиримата изследователи поддържат тезата, че българите са наследници на траките-пеласги, което ги прави коренно местно население на Балканите. Представени са генетични проучвания,..
Литературна среща с поета Иван Пехливанов ще се проведе тази вечер в пловдивското читалище „Възраждане“. За автора и неговото творчество ще говорят доцент Тодорка Димитрова и литературният критик Марин Кадиев. Иван Пехливанов е пловдивски поет и автор на песни. По-голямата част от творчеството му е на родолюбива тематика, свързана с..
Оркестърът на Държавна опера - Пловдив представя великденски концерт в Дома на културата „Борис Христов“ в града. Гост-солисти са цигуларката Лия Петрова и Симос Папанас, концертмайстор и артистичен директор на Държавния симфоничен оркестър на Солун. Под диригентската палка на маестро Диан Чобанов, в програмата ще бъдат три произведения на Йохан..