С нов графичен знак посреща 53-ия си рожден ден Общинският институт „Старинен Пловдив“ днес.
Буквеното изображение е отворено в основата си и създава асоциация за портал или порта, а в горната си част е стилизирана стела. Четвъртата геометрична форма символизира градежа, а линиите на буквата кодират три основни понятия - Пловдив, Памет и Портал.
Проектът е реализиран от екип в състав: доц. д-р. Елена Кантарева-Дечева и Калина Илиева от ОИ „Старинен Пловдив“ и доц. д-р Александър Гьошев и проф. д-р Галина Лардева-Минкова от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“.
Паметта е стелата, а порталът е преход към духовното пространство на предците ни, обясняват авторите. Шрифтът е по проект на художника доц. Дечко Дечев. Избран е заради съвременното си звучене и допълва графичния образ в хармонична цялост.
„Старинен Пловдив“ ще отбележи своя 53-ти рожден ден с изложбата „Възродено наследство“, експонирана в откритите пространства на Стария град. Откриването е от 17:30 ч. на площад „Атанас Кръстев“ в Стария град.
Празникът ще продължи с концерт в двора на Балабановата къща от 18:00 ч., с участието на проф. Борислав Ясенов – флейта и ас. Йордан Тоновски – пиано от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“.
Наред с 53-ия рожден ден на Общинския институт, тази година честваме и 66 години от обявяването на Стария Пловдив за Архитектурно-исторически резерват. Самите граници на резервата са по-големи от границите на Стария град, напомнят от община Пловдив.
Оттам допълват и че спогодба между България и ЮНЕСКО, подписана през 2004 година, определя статута на резервата „Старинен Пловдив“ като част от допълнителния списък на обектите на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
Интервю с директора на "Старинен Пловдив" Елена Кантарева може да чуете в прикачения звуков файл.
В Панагюрище започват тържествата, посветени на 75-тата годишнина от откриването на Панагюрското златно съкровище. Те ще протекат в рамките на четири дни. Програмата включва поредица от съпътстващи събития, като кулминацията ще е на 8- ми декември, денят, в който преди 75 години братята Павел, Петко и Михаил Дейкови откриват тракийския..
В Пловдив археологическият обект ОДЕОНА част от Форумен комплекс на Филипопол, отваря врати като сцена за провеждане на културни събития. За Одеона ще разкажат археологът – проучвател на обекта Мая Мартинова – Кютова и арх. Румяна Пройкова - съратница и част от екипа на покойната вече арх. Вера Коларова, автор на проекта Музикални домакини..
Регионален етнографски музей – Пловдив открива изложба „ Медникарството – древно и вечно “. Музеят в Стария град ни кани на новата изложба, която ще бъде открита от 17:30 ч. в присъствието на майстори медникари. Експозицията ще ни потопи в дълбоките традиции и история на медникарския занаят – изкуство, което съчетава естетика и..
Книгата „Романът на една жена без качества“ от Ралица Николова ще бъде Кклуб „Петното на Роршах“ – Литертурен салон Spirt & Spirit. Главите в книгата носят названията на дните от седмицата. Разказът върви от първо лице, единствено число и е кунструиран като дневник, без историята да е изцяло биографична. Модератор ще бъде Ина Иванова...
Творческо обединение "Collegium pro arte+" към Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов" ще открие "Празнична изложба" тази вечер, от 18:00 часа в галерия "Piesa", ул. "Оборище" 10А, Пловдив. В експозицията ще бъдат представени живописни творби, графики и фотографии в разнообразни стилове и техники. Участват всички..