За развитието на туризма в Пловдив има пречки, които представители на бранша ще обсъдят на Кръглата маса за туризма във време на кризи с участието на ресорните министър и председател на парламентарна група. Това каза в предаването Точно днес на Радио Пловдив председателят на УС на Съвета по турзиъм в Пловдив инж. Любозар Фратев. Като първа пречка той посочи достъпността на града, добави и липсата на материална база:
„Затова ние се бирим за разсичане на Гордиевия възел с частната собственост на част от терминала на Летище Пловдив – това е южната врата към България. В лошо състояние са и трябва да се ремонтират подходите Голямоконарско шосе и Околовръстно шосе. По отношение на културната инфраструктура – Концертната зала в Пловдив от 6 г. е затворена, Пловдивската Опера е без собствена сграда - от 6 г. се борим за Дом на пловдивската опера, сцената в Дома на армията е в лошо състояние, забавен е ремонта на кино Космос, който може да бъде чудесна сцена".
За Любозар Фратев от значение за развитието на турзима в Пловдив е също и облагородяването и социализирането на река Марица. Той посочи още, че няма да се поставя въпрос за пари на срещата, защото бизнесът разчита да се подпомагат инвестиционните му действия.
„Изоставя хотелската база, a инвестиционните намерения не се подкрепят от държавата. Ние искаме да се създаде среда и ако очакваме подкрепа от държавата, е за рекламиране на дестинацията. И ако очакваме подкрепа от общината, е за повече средства за събитията в културния календар, спортния календар и други събития, които развиват вътрешния туризъм.“
По-късно на кръглата маса, организирана от "Продължаваме промяната" председателят на парламентарната комисия по туризъм Илин Димитров призова туризмът да бъде погледнат под друг ъгъл – не да се борим да удължаваме турстическите сезони у нас, а да създадем годишен туризъм по регионите. По дадености за такъв вид туризъм Пловдив е щастлив град, защото се намира в епицентъра на много, много дадености, изтъкна Илин Димитров.
В провеждащата се в Пловдив кръгла маса на тема „Туризъм във време на криза“ чрез видеоконферентна връзка се включи и министърът на туризма Христо Проданов. Той изтъкна, че през последните години туризмът е най – засегнатият сектор, а държавата прави каквото може, за да го подпомага. За последните три месеца е разпределена държавна помощ от над 100 милиона лева, обясни министърът на туризма.
На кръглата маса в Пловдив стана ясно, че се подготвят сериозни промени в Закона за туризма. Сред тях е идеята да се създаде единна браншова туристическа организация за цялата страна, която да обедини сега съществуващите 18 организации в бранша. Предвижда се 0,5% от приходите от туризъм да бъдат за реклама, подготвят се и промени в наредбата за националните курорти.
Цялото интервю с Любозар Фратев чуйте в звуковия файл.Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..