"Правителството няма как да бъде хомогенно, нито - стабилно, на фона на няколко наслагващи се сериозни кризи и с оглед противоречията, които съществуват в четворната коалиция още от началото на сформирането на този кабинет. В същото време, въпреки трусовете и на моменти по-яростната политическа риторика между отделните участници в Правителството, и въпреки постоянните атаки на ГЕРБ и политическите провокации на "Възраждане", Правителството успява да функционира в един модус, който му дава шанс да оцелее и тази година". Това заяви политологът Иво Инджов.
Той подчерта, че в момента са актуални два скандала, които ще поразклатят коалицията - първият е около кандидатурата на управляващия БНБ и вторият - около очертаващото се гласуване в парламента за изпращане на военна помощ. "На база на досегашното поведение при възникващи противоречия в коалицията обаче може да се прогнозира, че все пак няма да се стигне до нейния разпад".
По думите на Инджов, на този етап няма вариант да се стигне до напускане на коалицията от страна на някоя от четирите формации.
"Въпросът за оказване на военно-техническа помощ на Украйна, с който България се опитва да навакса досегашната си колеблива позиция - хем подкрепяме Украйна, хем не искаме да й помогнем, вероятно ще бъде повторение на ситуацията с гласуването на европейски санкции за Русия, които БСП не подкрепи. БСП ще продължи да консумира властта, защото в момента това е изгодно".
Инджов бе категоричен, че ако не се стигне до драстично повишаване на цените на тока и на горивата след 1 април, и ако няма някакво непредвидимо събитие в социален план с шоков ефект, протестите на улицата няма да имат съществено значение за стабилността на правителството.
"Да не забравяме, че това Правителство се явява продължение на онези мощни летни протести от 2020 г., които имаха две основни цели - смяна на Борисов и смяна на главния прокурор. Втората цел все още не е постигната".
Цялото интервю с Иво Инджов можете да чуете в звуковия файл.
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..