Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разглеждаме културното наследство на Пловдив в дигитална игра

| обновено на 05.04.22 в 19:52
4
Снимка: Радио Пловдив, Екатерина Костова

Богатото археологическо, архитектурно и културно наследство на Пловдив ще влезе в дигитална игра. Това е част от новия проект „Културното наследство на Пловдив, представено в ревитализирани, реставрирани и реновирани места“, спечелен от общината по Програма на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.  Той включва 7 културни институти - 5 музея, НБ "Иван Вазов" и Градската художествена галерия, в които някои пространства ще се ремонтират, а в представянето на експонатите ще се включат новите технологии. 

Проектът  ще се развива на няколко нива, уточни зам.кметът по култура на Пловдив Пламен Панов при представянето му днес. Първото е осъвременяване на базата. От него ще се ползват зала Съединение на Историческия музей, База 2 на Етнографския, където ще се разположи Музеят на ютията, и Археологическият музей. Той ще се сдобие с енергоспестяващо  и художествено осветление, ще се климатизира и книгохранилището му, където се пазят над 30 хиляди тома, събирани 140 години.

В следващото ниво по проекта се залага развиването на предприемачески план за привличане на публики. На негова база ще се изработи и дигитална стратегия  за музеите в Пловдив.

Третото ниво е свързано с изработването на единно мобилно приложение, в което ще се включат добавена реалност и игровите елементи. Като влезеш в Природонаучния музей ще можеш да покриваш куестове, чрез които да отиваш в друг музей. Играта ще те кара да посетиш всички музеи. Накрая ще получиш награда“ – даде пример Панов. По думите му, така наречената геймификация ще помага за повишаване на интереса към богатото културно наследство на Пловдив и за по-пълното му опознаване; ще прави съпреживяването му по-вълнуващо и едновременно ще предизвиква пловдивчани и гостите на града да посетят музеите и галерията наживо.

Проектът ще се финансира безвъзмездно със 781 550 лева и ще се осъществява в продължение на 20 месеца от екип на общината. До половин година се очаква да се обяви обществена поръчка за софтуера и апликациите. Идеята е след оживяване в дигиталното пространство на музеите и Градската галерия, в него чрез игри да попадаме и в материалното културно наследство на Пловдив.

Как ще се включи в проекта всеки от участниците в него може да чуете в репортажа в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Проф. Александър Шурбанов в "Срещи" тази събота

Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г.  Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век?  На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив, събота,..

публикувано на 10.01.25 в 13:37

"Диви треви" на Станка Александрова в ДПХ

Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува.  Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви".  Композициите на творбите и цветовете им изследват..

обновено на 09.01.25 в 07:18

Спасяват Панагюрското съкровище от огнения ад в Лос Анджелис

Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата.  Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..

обновено на 08.01.25 в 17:27

"Писмо до баща ми" и до себе си с Вилиян Гешев

Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..

публикувано на 08.01.25 в 10:02

НГСЕИ с голяма изложба на бивши ученици за 50-я си юбилей

Важен юбилей ще бележи и вдъхновява голяма част от инициативите, които Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив планира през настоящата 2025 година. Уникалното за страната, а и за Балканите, учебно заведение чества 50 години от основаването си, а едно от първите събития, посветени на юбилея е мащабна изложба на бивши..

публикувано на 08.01.25 в 09:42