Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неутралитетът към войната е труден, ние сме в НАТО

Важни за правителството за следващите три-четири месеца

Борис Попиванов
Снимка: БГНЕС

Как правителството отиграва трусовете в коалицията, как рефлектира нападението на Русия над Украйна у нас, мирни митинги и явни сподвижници на двете държави, коментар на политолога доц. Борис Попиванов. Той започна анализа си от военния конфликт, и как той се отразява на коалицията в България, където от БСП и ДБ имат различни виждания дали да се изпрати военна помощ на Украйна.

"Всеки един конфликт, който се води до границите на България, по логиката би трябвало да стабилизира правителството и да създава по-голям хоризонт. Не би следвало в ситуация на военно напрежение да се стига до политически кризи и до предсрочни избори", смята Попиванов. Той отбеляза, че има един драматичен проблем, който дълбоко разделя управляващата коалиция и това е темата за военна помощ за Украйна

Борис Попиванов смята, че едва ли ще се постигне лесно консенсус между четирите партии, и това е предпоставка в следващия месец за доста кризисни симптоми. "Вариантите за действие са или България да се откаже от такава помощ, или да стигне до това, че въпросът да се реши с гласовете на опозицията. От своя страна това означава, че се формира външнополитическо мнозинство в НС, което не съвпада с вътрешнополитическото, и това вече е предпоставка за криза", подчерта доц. Попиванов. По думите тук въпросът е кой носи отговорност.

По повод - неутралитет към войната, който по данни на социолози искат 67% от българите: Тезата за неутралитет е много трудно да бъде приета, защото България е член на НАТО и не можем да бъдем неутрални от 2004 година. Ние сме страна във всички действия, които НАТО предприема, и от военна и от политическа гледна точка. Ние в България, като общество в региона сме най-скептични за предоставяне на военна помощ към Украйна. Съседни нам страни имат по-голяма подкрепа за предоставяне на оръжие на воюващата страна.

"Отделните партии у нас, дори и ГЕРБ, които трябва да настояват за предсрочни избори се отказаха от този си курс, и заявиха, че ще чакат правителството само да се свали от власт", каза политологът. Според него има две основни неизвестни, които ще предопределят съдбата на кабинета "Кирил Петков", едното е военната помощ, другото е тежката икономическа и социална ситуация с цените.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Доц. Николай Димитров

Протестът срещу спекулата ще отпусне напрежението

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09