Как правителството отиграва трусовете в коалицията, как рефлектира нападението на Русия над Украйна у нас, мирни митинги и явни сподвижници на двете държави, коментар на политолога доц. Борис Попиванов. Той започна анализа си от военния конфликт, и как той се отразява на коалицията в България, където от БСП и ДБ имат различни виждания дали да се изпрати военна помощ на Украйна.
"Всеки един конфликт, който се води до границите на България, по логиката би трябвало да стабилизира правителството и да създава по-голям хоризонт. Не би следвало в ситуация на военно напрежение да се стига до политически кризи и до предсрочни избори", смята Попиванов. Той отбеляза, че има един драматичен проблем, който дълбоко разделя управляващата коалиция и това е темата за военна помощ за Украйна.
Борис Попиванов смята, че едва ли ще се постигне лесно консенсус между четирите партии, и това е предпоставка в следващия месец за доста кризисни симптоми. "Вариантите за действие са или България да се откаже от такава помощ, или да стигне до това, че въпросът да се реши с гласовете на опозицията. От своя страна това означава, че се формира външнополитическо мнозинство в НС, което не съвпада с вътрешнополитическото, и това вече е предпоставка за криза", подчерта доц. Попиванов. По думите тук въпросът е кой носи отговорност.
По повод - неутралитет към войната, който по данни на социолози искат 67% от българите: Тезата за неутралитет е много трудно да бъде приета, защото България е член на НАТО и не можем да бъдем неутрални от 2004 година. Ние сме страна във всички действия, които НАТО предприема, и от военна и от политическа гледна точка. Ние в България, като общество в региона сме най-скептични за предоставяне на военна помощ към Украйна. Съседни нам страни имат по-голяма подкрепа за предоставяне на оръжие на воюващата страна.
"Отделните партии у нас, дори и ГЕРБ, които трябва да настояват за предсрочни избори се отказаха от този си курс, и заявиха, че ще чакат правителството само да се свали от власт", каза политологът. Според него има две основни неизвестни, които ще предопределят съдбата на кабинета "Кирил Петков", едното е военната помощ, другото е тежката икономическа и социална ситуация с цените.
В четвъртък в 13,45 минути ще бъде гласуван дебатирания в сряда вот на недоверие към кабинета „Желязков“ за провал във външната политика. Според политолога Теодора Йовчева не толкова дебатите в зала, колкото брифингите в кулоарите на Народното събрание са били по- показателни за отношението на партиите към вота. При дебатите се видя категорично,..
В деня на националният протест пред Съдебните палати в Пловдив, София, Варна и Стара Загора срещу педофилията и престъпленията срещу деца, бащата на 5-годишния Адриан, малтретиран от пастрока си в Пловдив заяви, че протестите са го изненадали приятно и коментира, че хората се събуждат. Венислав Алексиев е категоричен, че постановената от..
42-годишният Атанас Бодуров търси подкрепа за възстановяване на жилището, в което доскоро са живели заедно с 10-годишната му дъщеря Даниела. През март част от жилището им на ул. "Димо Хаджидимов" в пловдивския квартал "Кючюк Париж" е изпепелено от пожар, предизвикан от включен в ел. мрежата разклонител. Унищожени са мебели, климатик, голяма..
РЗИ съвместно с ДАНС и МВР работят по няколко случая на неправомерно извършвани здравни консултации с цел набиране на пациенти за клиники в съседни държави. Това съобщи директорът на здравната инспекция д-р Аргир Аргиров. Той обясни, че съобщения за подобни безплатни прегледи са засечени в социалните медии, като в един от случаите предлагащите..
Даниел Митов да омете всички, свързани с контрабандата в Пловдив. Това призова лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов преди дебата по вота на недоверие на кабинета на Росен Желязков. По повод твърденията на "Продължаваме промяната", че ще искат оставката на вътрешния министър Даниел Митов заради скандали в ОДМВР-Пловдив, Борисов посъветва..