Преди да се посветят на проекта „Енио Мориконе” тримата италианци правят проучване на цялото творчество на големия композитор. Затварят се в студиото месеци наред и гледат филмите с негова музика. Потапят се в уестърните на 60-те и света на Серджо Леоне, в „Малена” и „Ново кино Парадизо” на Джузепе Торнаторе – все емблеми на световното кино, с които са отраснали цели поколения. Откриват, че Мориконе има над 500 произведения, но не e само композитор, а и е оставил много аранжименти – например на прочутата IlMondo.
Избират за албума си най-легендарните парчета, познати на публиката по целия свят. „Това е огромна отговорност”, казват те. „Мориконе не само е емблема на италианската култура по света, но той сам по себе си е отделен жанр”.
Техен водач в проучването на маестрото е синът му Андреа Мориконе. Той написва специално за тях последното парче от албума им „Icoloridell’amore” и дирижира концерта им в Арена ди Верона през 2021, гледан от над 5 млн. зрители.
Всеки от тримата има свое любимо парче, което свързва с лично преживяване. Любимо на Джалука Джинобле е „TheEcstasyofGold” от филма „Добрия, лошия и злия”. „Като малък с дядо ми гледахме уестърните от 60-те и това ме връща в миналото с много мили спомени”. Песента на Пиеро Бароне е „Se” от „Ново кино Парадизо” на Торнаторе. „Това е мой любим филм.Сцената, когато момчето тръгва към Рим, за да изпълни мечтата си да стане режисьор. Аз съм сицилианец и когато се качвам на самолета и тръгвам от дома, свързвам тази сцена със себе си”. Иняцио пък харесва музиката към „Легенда за пианиста” на Джузепе Торнаторе.
Първата среща на Il Volo наживо с големия композитор е, когато през 2010 г. записват дебютния си албум и споделят с него едно студио. Срещат го всяка сутрин, споделят идеи и той е един от първите, чул албумa им. А през 2011 г. Мориконе дирижира на Piazza del popolo изпълнената от тях „E piu ti penso”.
Музиката на Мориконе и още други прочути песни от репертоара на Il Volo ще чуе пловдивската публика на концерта им на 11 юли в Античния театър. Билети се продават в системата на Eventim.
Осем творчески работилници, изложби, лекции и литературен куиз включва проектът „От Аз-буки до Изкуствения интелект“ на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. До края на април в библиотеката ще се открият калиграфска работилница под ръководството на художничката Захарина Петрова от Нов български университет и ателие по цианотипия –..
Съвместна изложба на двадесет автори ще бъде представена в пловдивската галерия “Резонанс” днес от 18 часа. Шестнадесет от тях са завършили Националната художествена гимназия “Цанко Лавренов” в Пловдив през 1995 година, а четирима от участниците са техните преподаватели по специални предмети. Юбилейната изложба е посветена на 30..
Историческият сборник „Неразказаната история за Троянската война“ ще бъде представен тази вечер в читалище „Св. св. Кирил и Методий“ в град Раковски. В книгата четиримата изследователи поддържат тезата, че българите са наследници на траките-пеласги, което ги прави коренно местно население на Балканите. Представени са генетични проучвания,..
Литературна среща с поета Иван Пехливанов ще се проведе тази вечер в пловдивското читалище „Възраждане“. За автора и неговото творчество ще говорят доцент Тодорка Димитрова и литературният критик Марин Кадиев. Иван Пехливанов е пловдивски поет и автор на песни. По-голямата част от творчеството му е на родолюбива тематика, свързана с..
Оркестърът на Държавна опера - Пловдив представя великденски концерт в Дома на културата „Борис Христов“ в града. Гост-солисти са цигуларката Лия Петрова и Симос Папанас, концертмайстор и артистичен директор на Държавния симфоничен оркестър на Солун. Под диригентската палка на маестро Диан Чобанов, в програмата ще бъдат три произведения на Йохан..