Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветовете на времето - "Точно днес"

На 8 април ромите по цял свят отдават почит към своите жертви през Втората световна война. Това е ден, в който почитаме паметта на онези около половин милион роми, избити в лагерите на смъртта.

Българският план за възстановяване и устойчивост е „изключителен“ и сред „най-зелените в ЕС“, а първите европари  по него ще пристигнат в България в края на лятото. Жадувахме за такава новина. Тя дойде с посещениято на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен у нас. Позитивните сигнали отвън за направеното от Правителството обаче влизат в рязък дисонанс с крехкия коалиционен баланс, при който политическите сили все повече отказват да правят компромиси - и по темата за военната помощ за Украйна, и за избора на управляващ БНБ.

За предизвикателствата в управлението на държавата и цената на необходимите компромиси – събеседник е политологът доц. Милен Любенов – преподавател в СУ „Климент Охридски“.

На 8 април ромите по цял свят отдават почит към своите жертви през Втората световна война. В деня, в който почитаме паметта на онези около половин милион роми, избити в лагерите на смъртта, разказваме за успешно финализиран проект на Социална фондация „Инди Рома 97“- за адаптация към климатичните промени в общините Куклен и Садово и създаването на Природен парк Чернатица. По темата чуйте председателя на фондация „Инди Рома 97“ Албена Костадинова и социолога Васил Къдринов.

„Сюжети от архивите“  е новата книга на историка Недялка Петрова. Повече от 40 години  тя отдава на музейното и архивно дело, както и на  изследователска работа в Смолян и Пловдив. Сега, разгръщайки „архивната съкровищница на Пловдив“, авторката разказва за хора, допринесли с делата си за духовното, научно или обществено-политическо развитие на България. За мотивацията си да изследва документите от миналото и странното усещане, че „книгата се е написала сама“ – интервю с Недялка Петрова – историк и бивш директор на Държавен архив Пловдив.

В минутите за култура ще ви поканим на изложба със стихове в Градската художествена галерия Пловдив. Поетът Ангел Стойчев, който работи в нея, ще представи за първи път пред публика новата си стихосбирка, която е четвъртата му поетична книга, „Говорител на духове“.

А „Добро утро, Ден“ и днес оставаме в компанията на журналиста и автор на рубриката „Великите европейци“ по Радио Пловдив – Пламен Асенов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ФинансираНЕ и политизираНе „Точно днес“

Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..

обновено на 19.02.25 в 16:57

(Трябва & Няма) да платим „Ден след ден“

Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..

публикувано на 19.02.25 в 14:51

За най-обичания национален герой днес във "Вход свободен"

Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Апостола, прекланяме глави пред делото на най-светлата личност в нашата история!  За усещането да носиш Левски в сърцето, във вените ти да тече неговата кръв, да гориш с онзи пламък, с който е горял и той, разказва Христина Богданова - прапраплеменница на Васил Левски. Приликата е повече от поразителна -..

публикувано на 19.02.25 в 09:30

"Точно днес" - памет и политика

В утрото на 19 февруари продължават възпоменателните прояви в памет на Васил Левски. През последните години годишнината от обесването на Апостола на свободата се чества в два поредни дни, тъй като едни смятат, че по нов стил  това е 18-и февруари, а други – 19-и февруари. 152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети...

публикувано на 18.02.25 в 17:00

"Ден след ден" на 18 февруари

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна дискусиите за това какво да включва споразумението за мир стигнаха и до най-чувствителната част-възможното изпращане на миротворчески сили в Украйна. Европейските страни реагират противоречиво, а днес българският президент каза, че е категорично против изпращане на български войници в..

публикувано на 18.02.25 в 14:13