Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кабинетът да върне доверието между РСМ и България

"Планът за възстановяване беше част от решение на ЕК, свързана с последиците от пандемията. По него няколко пъти се нанасяха корекции, за да се отговори наистина на изискванията за т.н. "зелена сделка".  А добрата новина  е, че този план най-накрая е одобрен и оттук нататък трябва да видим преките ползи от него. Това ще зависи и от проектите, които тепърва предстои да бъдат реализирани", заяви политологът доц. д-р Милен Любенов.

По думите му, между оценката на Плана за възстановяване и отношенията на България с РСМ няма никаква връзка. Двата въпроса трябва да бъдат разглеждани на различни плоскости.

"Ако конфликтът в Украйна обаче се задълбочи, вероятно  в Плана за възстановяване може  да има някаква форма на преосмисляне на въпроса със "зелената сделка". Видяхме, че Гърция взе решение наново да отвори една от вече затворените ТЕЦ-ове в страната. Намираме се в едни много динамични и турболентни времена, които все повече ще водят до преосмисляне на определени политики".

По темата за Северна Македония, сериозен проблем е преобръщането на общественото мнение. До това се е  стигнало след наложеното вето от ГЕРБ през 2020. 

"Всъщност Правителството на ГЕРБ създаде проблема с това вето и ако то не беше станало факт, никой нямаше сега така да коментира темата. Тогава общественото мнение беше съвсем различно. Когато създадеш обаче изкуствен проблем с налагане на вето, той се превръща в  проблем и оттук нататък всяко Правителство, което предприеме стъпка за свалянето му, ще понесе негативи. А за две от партиите в коалицията това е ясна червена линия. Не очаквам в следващите месеци да се стигне до окончателно решение".

Според доц. Любенов, това, което може да направи сега Правителството, за да преодолее езика на омразата,  е да подобри диалога с РСМ, да отвори връзки на много различни  нива с много различни проекти и така да се повиши доверието между двете правителства, но и между двата народа, защото сега и на двете места напрежението е факт.

Партиите от управляващото мнозинство нямат интерес от предсрочни избори. В електоралните нагласи има известна динамика, но и при провеждане на избори в този момент, резултатът би бил същият - 7-партиен Парламент, някои партии губят подкрепа и най-критична е ситуацията при ИТН, които сега са седма политическа сила.  

Като една от грешките на управляващите, която в момента вече се коригира,  доц. Любенов посочи отсъствието на лидерски коалиционен съвет. "Виждаме, че под някаква форма, сега те започват да го институционализират. Всяко едно коалиционно правителство, което е от няколко политически партии, за да функционира добре, трябва да има добра координация  с парламентарните групи и единодействие. Добро решение е да се събират всяка седмица на лидерски съвет и да коментират важни въпроси за коалицията".

Интервюто - звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55

Работещо управление не се постига с юридически хватки

"Обръщането на посоката след отказа на Бойко Борисов да е премиер, е ясна. Ако не се случи нещо извънредно, това означава само и единствено нови избори, което би означавало някакво облегчение за изход от патовата ситуация". Това заяви политологът и университетски преподавател доц. Александър Христов. По думите му, комуникационните сигнали веднага след..

публикувано на 27.11.24 в 11:15