С Татяна Иванова - първата българка, приета да участва в програмата на НАСА за кандидат-астронавти, ще ни срещне Музеят на авиацията в Крумово в Международния ден на авиацията и космонавтиката. На 15 години Татяна участва в космически лагер в Турция и открива любовта към звездите. Днес е студентка по инженерна физика и с проекта на НАСА, в който участва, все повече се доближава до мечтата си да стане първата българка в Космоса.
Освен вдъхновяващата среща, Музеят на авиацията ще отвори вратите си от 9 до 17 часа за безплатно посещение на експозициите му и включване в специалната програма за празника.
Любопитните ще могат да се отправят на космическо пътешествие, в което ще се запознаят с галактиките, мъглявините и звездните купове и ще присъстват на откриването на най-новата колекция „Метеорити“. Подготвена е и беседа за космическите ракети и ракетното гориво.
Първото космическо пътешествие ще запознае гостите с галактиките , мъглявините и звездните купове.
Посетителите ще научат повече и за метеоритите, обяснява директорът на музея Рада Банялиева , която е поканила за целта Георги Пенев, основател на Българското метеоритно общество
"Който ще ни разкаже затова откъде и как падат метеоритите върху земята, как са се образували, каква е тяхната роля в слънчевата система, с какви предзнаменования е свързано падането на метеоритите и се надяваме, че ще поставим началото на най новата ни колекция метеорити чрез господин Танев, който ще подари метеорити за нашата зала "Космос".
На музея ще гостува и младата космическа надежда, студентката по инженерна физика Татяна Иванова.
"Която ще разкаже какво е усещането да си първата българка, която се е обучавала в НАСА и е преминала първото стъпало в подбора за астронавти. И ще приключим с лаборатория „Рокит сайънс“, която ще ни покаже, ако времето е добро, как една ракета може да полети към небето, какви са основните компоненти на ракетата, как можем да я изстреляме", обясни директорът на музея Рада Банялиева.
Продължава шестото издание на фестивала "Блясъкът на Филипопол". Инициативата е на сдружението за исторически възстановки "Филипопол". Събитията се провеждат през почивните дни от началото до средата на юни, като първото беше на Източната порта. Тази събота и неделя възстановките, свързани с Античността, са от западната и северната страна на..
Празникът „На въртяно кафе в Златоград“ за поредна година, ще представи пътя на кафето от керваните с камили до съвременните еспресо варианти. Една от емблемите на стария Златоград е именно „въртяното кафе“, което се вари на горещ пясък и се поднася с характерно завъртане на таблата, така че нито капка да не се излее. Възстановка в чаршията на..
Днес е Черешова задушница. Отбелязва се в съботния ден преди големия християнски празник Петдесетница. Православната църква е установила на този ден специално богослужение в памет на починалите християни и измолваме прошка от Бога за нашите покойници. На Черешова задушница християните посещават гробовете на близките си покойници, почистват ги,..
Във Второ РУ на МВР в Пловдив тече проверка във връзка със сигнал за откраднати чрез измама 200 лева от оборота на магазин за дамски дрехи на ул. „Княз Александър I Батенберг“. Според информацията, около 19 ч. на 27 май клиент закупил рокля на стойност около 170 лв, заплащайки с две банкноти с от 100 лв. Водейки отвличащ разговор с..
С тържествен концерт в Драматичен театър "Н. О. Масалитинов" Радио Пловдив отбеляза 70-та годишнина от създаването си. Преди концерта беше показан филм за радиото, а в празничната концертна програма участва Биг Бенд Пловдив. Радио Пловдив е много съществена част от Българското национално радио, заяви пред присъстващите в залата на..